subota, 12. svibnja 2012.

Nafta je neiscrpna sirovina

UVOD 

    Nista na svijetu mi ne zvuci toliko glupo kao kada se fraza "fosilno gorivo" upotrijebi za naftu.
    Ugalj da ali nafta ... ???
    Taj naziv navodi na ono sto su nas u skoli ucili da su prije nekoliko miliona godina postojala ogromna stvorenja (koja su "naucnici" nazvali zajednickim nazivom "dinosaurusi") i da su ta stvorenja jednog dana odlucila da se sakupe u gigantske grupe na par mjesta na Zemlji, umru i pretvore se u naftu.
   ???

   
    Mozete li da zamislite da su se stvari tako odvijale, doduse bez sarkasticnog dijela koji ja licno ne mgu da izbjegnem kada se govori o "nastanku nafte od fosila dinosaurusa"?
    Kada se sjetim cemu su me u skoli ucili o nastanku nafte dodje mi da se smijem jer mi ta "nauka" izgleda bas kao neki Volt Diznijev crtani film sa Mikijem, Siljom, Patkom Dacom i par dinosaurusa pred samo izumiranje.
    Pokusajmo na to gledati kao razumna ljudska bica koja su nakon 30, 40 i vise godina napokon shvatila da je dobar dio onoga cemu su nas u skolama ucili bilo bas u nivou Diznijevih crtanih filmova.
    Pokusajmo analizirati teoriju o nafti kao fosilnom gorivu nastalom od pocrkanih dinosaurusa:
  • je li moguce da se dinasaurusi sakupe na odredjenim mjestima i u tolikom broju sto zahtijeva vrhunsku organizaciju a ti isti naucnici nam tvrde da su jedva bili inteligentna bica,
  • ako znamo da se naftna nalazista nalaze na dubini od nekoliko kilometara je li moguce povjerovati da su se dinasaurusi sakupili na tim dubinama u Zemlji,
  • kako to da su neki dinosaurusi odbili da se "ukopaju" u zemlju i pretvore u naftu nego su odlucili da umru na povrsini i pretvore se u fosilne skelete koji dan danas bivaju otkrivani ali samo na nekim lokacijama na Zemlji,
  • poslije 100-injak godina exploatacije i koristenja nafte i pored TOLIKE KOLICINE nafte potrosene  te koliko jos "strucnjaci" prognoziraju da ima zaliha, grubom procjenom i bez brojeva bismo mogli zakljuciti da je Zemlja davno u praistoriji bila bukvalno PREKRIVENA DINOSAURUSIMA da bi mogla nastati TOLIKA KOLICINA nafte,
  • za slonove kazu da su prezivjeli dinosaurusi a svako od vas je cuo za "Groblja Slonova" - to su mjesta gdje slonovi iz jedne regije u Africi kada osjete da im se kraj blizi odu da umru i tako hiljadama godina (a zasto ne i milionima ako vec kazu da su prezivjeli dinosaurusi sto bi znacilo da su postojali u istom vremenu kao i dinosaurusi) i sve sto na tim grobljima mozemo naci su KOSTI.                    Nema ni traga nafti.
    Ovako mozemo u nedogled redati nelogicnosti i nebuloze kojima su nase mozgove kljukali svakojaki "strucnjaci" i "naucnici"
    Mozete li uopste zamisliti nacin da od, recimo, milijardu ODJEDNOM umrlih dinosaurusa nastane nafta? 

    Postoje dva zakljucka a vi sami odlucite koji od njih je realan i istinit:
  1. Prije nekoliko miliona godina Zemlja je bila prekrivena dinosaurusima kao skakavcima. Jednog dana iz nekog njima poznatog razloga, svo oni su se sabrali u grupe od sta ja znam miliona jedinki i odlucili da svi zajedno polipsu i pretvore se u naftu. Na sastanku njihovih vodja koje su oni slijepo slijedili u svemu pa i u smrti, odluceno je da se ukopaju kilometrima duboko kako bi se raspadali na temperaturi i pritisku koji omogucuju da se njihove lesine pretvore u naftu. Naravno, poznavanje tehnoloskog procesa pretvaranja lesine u naftu su itektko poznavali sa svojim jadnim mozgicima. Jedan broj dinosaurusa je morao da ostane pored rupetine u koju su nakon kopanja i izlaska iz nje ostali dinosaurusi poskakali kako bi tu istu rupu u zemlji zagrnuli. E, onda su i ovi "zagrtaci" dinosaurusi izumrli i bas njihove koske arheolozi nalaze na samoj povrsini zemlje.                      Nauka do sada jedino nije odgonetnula KO ih je na sve to nagovorio, STA ih je navelo da izgube razlog za zivot i to svi do jednog, KAKO su komunicirali tokom dogovaranja i organizovanja mozda ritualnog kolektivnog samubistva, ZASTO nam nisu ostavili nikakve zapisnike o svemu tome, KOME je bilo u interesu da se rijesi dinosaurusa i da ih pretvori u naftu, OD KOGA je potekla ideja o izumiranju i pretvaranju u nafru, ... i jos mnoga pitanja .
  2. LAZ I OBMANA je sve sto su nas ucili u skoli o nastanku i kolicinama dostupne nafte pocev od samog naziva "fosilno" gorivo

    U slucaju da ste zaokruzili odgovor pod 1 ... nastavite da zivite u crtanom filmu.
    U slucaju da ste zaokruzili odgovor pod 2 molim vas da nastavite citati o tome kako je zaista nastala I DALJE NASTAJE nafta i kako su njene zalihe - NEOGRANICENE.

     Kada zavrsite sa citanjem, molim vas da clanak podijelite sa svojim prijateljima na drustvenim mrezama kao Facebook, Twitter, ... kako bi sto vise ljudi saznalo za ovo.


DVIJE SUPROSTAVLJENE TEORIJE O PORIJEKLU NAFTE

    Postoje dvije suprostavljene teorije o porijeklu nafte:
  1. Organska (Biogenic) i
  2. Neorganska (Abiogenic)
    O tim teorijama intenzivno se raspravlja od 1860, a rjedje nakon otkrica ogromnih rezervi nafte

ORGANSKA (BIOGENIC) TEORIJA    
    Teoriju da se nafta formirala od  organskog detritusa je izvorno predlozio 1757 ruski naucnik Mihail Vasiljevic Lomonosov.
    Prema toj teoriji su se ostaci pokopanog biljnog i zivotinjskog svijeta (organski detritus) stotinama metara duboko djelovanjem pritiska i temperature kroz dugo vremena, u geoloskoj skali, pretvorili u kerogene ugljikovodike (catagenesis). 
    Vazno je napomenuti da u to vrijeme, kada su bile predlozene biogene teorije formiranja nafte, svijet jos nije imao naucni napredak kroz izvjestaje istrazivanja svemira i tehnologije teleskopa i sondi, kao sada kada je poznato da je obilje ugljikovodika (nafta i prirodni plin) prisutno kako na Zemlji tako i sire u Suncevom sistemu pa i svemiru. 


NEORGANSKA (ABIOGENIC) TEORIJA
    Neorganska teorija tvrdi da su duboko u Zemljinoj utrobi depoziti iskonskih ugljikovodika zarobljeni prilikom formiranja planeta.  
    Stotine kilometara duboko, molekule ugljikovodika (uglavnom metana) koji se sele iz plasta do kore sadrze slozene molekule ugljikovodika. U ovom brzom migracijskog procesa, primordijalne plinovi poput helija i dusika mogu biti prisutni i konfigurisani kao nosaci plinova.
    Prisutnost nekih bioloskih molekula povezanih s iskonskim ugljikovodikom usko je povezana s kontaminacijom mikroorganizmima (Archaea) koje se hrane ugljikovodikom i umiru u nafti, ostavljajuci svoje dijelove kao otike prstiju unutar nafte na plicim razinama u kori.  
    Gotovo svi ugljikovodici koji hemijski tvore naftu su stabilni na velikim dubinama i oni su iskonske i migrirajuci spojevi, dakle, naftni depoziti predstavljaju jednostavan pomak ugljikovodika (nafta i prirodni plin) od svoje izvorne formacije, odnosno, od Zemljinog gornjeg plasta na plice razine u koru.    
 
    Prve teorije u sumnju o organskom porijeklu nafte su se pojavile u 19 vijeku kada su francuski kemicar Marcellin Berthelot i ruski kemicar Dmitrij Ivanovic Mendeljejev predlozili da objasne pravo podrijetlo nafte. 
                        Dmitri Mendeleev (1834-1907)                         Marcellin Berthelot (1827-1907) 
 
    Njihove teorije su ozivjele u desetljecu nakon 1950.
    Prema njima dvojici ugljikovodici kao sto su prirodni plin i nafta su iskonski materijali, tj. izvorno nastali u Zemlji tokom procesa planetarnog stvaranja i nemaju nikakvu vezu s bioloskog materijalom u blizini povrsine Zemlje. Nekoliko studija na temelju termodinamike; eksperimenti visokog tlaka, temperature, mnogi dokazi iz geofizickih, geohemijskih i geoloskih podataka, u kombinaciji s podacima iz svemirskih sondi i teleskopa u Suncevom sistemu i svemiru jasno su pokazali abiotsko podrijetlo nafte.
   Anorganska teorija je u suprotnosti s idejom o iscrpljivanju nafte (peak oil), koja pretpostavlja da je nafta formirana bioloskim procesima, natalozena samo u malim kolicinama i da ce se jednog dana te zalihe iscrpiti. Prema Abiogenic (abiotski) teoriju, ugljikovodici su vrlo obilne na planeti, ali potraga za otkrica komercijalnih akumulacije nije jednostavan jer mora proci kroz razumijevanje geologije od povoljnih podrucja, a osobito razumjeti pravu prirodu nafte i prirodnog plina

    Ruski geolog Nikolaj Alexandrovitch Kudryavtsev je bio prvi zagovornik moderne teorije abiotskog nastanka nafte, u 1951.  
 

Nikolai A. Kudryavtsev (1893-1971)


    On je tvrdio da nafta sa slicnim kemijskim sastavom stvorena od prirodnih sirovina nikada nije bila izradjena od biljnog materijala u laboratoriju u uvjetima nalik onima u prirodi. On analizira geologiju Athabasca bitumenskih pijesaka u Alberta, Kanada (Athabasca Tar Sands) i zakljucio da "Izvorne stijene" nisu mogle stvoriti ogromne kolicine nafte u tim pijesakovima (zalihe trenutno procjenjuje oko 1,7 milijardi barela) i stoga vecina objasnjenje je da je nafta po porijeklu abiotska, abiogenicna, anorganska i da dolazi iz duboke unutrasnjosti Zemlje kroz duboke rasjede.
   Kudryavtsevo Pravilo navodi da "svaka regija u kojoj su ugljikovodici pronadjeni na jednoj razini vidjeti ce se da su ugljikovodici prisutni u vecim ili manjim kolicinama, ali na svim razinama dolje te u podzemnoj stijeni."
   Kudryavtsev je radio sa briljantnih naucnicima kao Petr N. Kropotkinom, Vladimir B. Porfir'ev i Emmanuil B. Chekaliuk i Vladilen A. Krayushkin i Georgi E. Boykom i Georgija I. Voitov i Grygori N. Dolenko i Iona V. Greenberg, Nikolaj S. Beskrovny, Victor F. Linetsky i mnogi drugi.
   On se smatra ocem moderne Abioticki nafte teoriju. 



    Oni koji zagovaraju teoriju o NEorganskom porijeklu nafte imaju jak argumenat u tome da se ugljikohidrati mogu naci gotovo na svim planetama u Suncevom sistemu i Svemiru.
    Metan je detektovan na Jupiteru, Marsu, Saturnu (i njegovim satelitima Japet, Titan, Enceladus), Neptunu (Triton), Uranu (Ariel, Miranda, Oberon, Titanija, Umbriel), Plutonu, Kometu Halley, Cometu Hyakutake i kozmickim prasinama, izmaglicama i medjuzvjezdanom plinu.

 Prikaz prisutnosti metana na Marsu



Titan, Saturnov mjesec. Sadrži jezera            Radarska fotografija regije oko Titanovog sjevernog
        i mora tekućih ugljikovodika,                            pola.Vecina metanskih jezera i mora su
                   uglavnom metana i etana                     koncentrisani na njegovoj sjevernoj hemisferi

    Jedan od dokaza je i to sto su spojevi ugljikohidrata koje sadrzi i nafta nadjeni u sastavu meteora koji su pali na zemlju u davnoj i skorijoj proslosti.
    Svemirski teleskopi Hubble i Spitzer imaju mogucnost da metodom spektralne analize odrede hemijski sastav evemirskih tijela u koja se ubraja i Zvjezdana Izmaglica Orionova Nebula. Njenom analizom je utvrdjeno da sadrzi Policiklicke Aromatske Ugljikovodike (PAH-a) koji su uobicajeni u izmaglii i  kometama.
    Ove aromatski spojevi su takodjer dio nafte.

 Svemirska izmaglica Orionova Nebula. 
Zute nijense boje znace prisustvo Policikličkih Aromatskih Ugljikovodika (PAH).

    Postoji jos par veoma jakih dokaza koji podupiru teoriju o neorganskom nastanku nafte. 
    Jedan od njih su 

SUPERGIGANTSKA NALAZISTA NAFTE I ZEMNOG GASA I NAFTNI PIJESAK

   
    Ruski geolog Nikolaj Alexandrovitch Kudryavtsev bio je istaknuti zagovornik neorganske teorije. On je predstavio mnoge primjere da znatne, a ponekad i komercijalnih kolicina ugljikovodika nadjene u baznim kristalnim stijenama ili u sedimentima s kojim se direktno preklapaju.
   On je naveo slucajeve u Kanzasu i Kaliforniji (SAD), u zapadnoj Venezueli i Maroku. Takodjer je pokazao da su rezervoari nafte u sedimentnim slojevima cesto vezani za znacajne duboke pukotine u dubokim slojevima Zemlje odmah ispod ove akumulacije. To se takodjer dokazuje u supergiantskim podrucjima kao sto su Ghawar u Saudijskoj Arabiji; Athabasca naftni pijesak, u Kanadi; Orinoco naftni pijesak, u Venezueli, prevlaka-Hugoton plinskog polja u Teksasu, Kanzasu i Oklahomi koji takodjer proizvodi helij u komercijalnim kolicinama; Tengiz u Kazahstan, Prudhoe Bay oilfield u sjevernoj padini, Aljaske, Lula polje, u Brazilu, White Tiger oilfield, Vijetnam i mnogi drugi kao supergiant South Pars / North Dome polje ili Sjevernoj Field koja je najveci svjetski proizvodjac prirodnog plina, kondenzata polje nalazi u Perzijskog zaljeva, dijeli izmedju Irana i Katara.
   U naftnom polju Last Soldier (Wyoming, USA), Kudryavtsev je utvrdio da u svim horizontima geoloskog dijela, pjescenjaka iz kambrija na naslovnici krede u osnovi i imaju zalihe nafte. Protok nafte ostvaren je takodjer u osnovici. Plinoviti ugljikovodici, istaknuo je, nisu rijetki ni u magmatskim i metamorfnim stijenama kanadskog stita. Nafta u Pretkambrij gnajsu nalazi se na zapadnoj obali Bajkalskog jezera u Rusiji. On je naveo da je nafta prisutna u vecim ili manjim kolicinama, ali u svim horizontima ispod bilo koje naftne akumulacije, ocito potpuno neovisna o promjenljivosti uvjetia formiranja iz tih razdoblja. Ova teorija je postala poznata kao "Kudryavtsevo pravilo" i mnogi primjeri toga su snimljeni u razlicitim dijelovima svijeta. On je zakljucio da je komercijalnu akumulaciju nafte jednostavno naci tamo gdje su propusne zone pokrivene nepropusnim.
    Kudryavtsev je uveo niz drugih relevantnih razmatranja kao argumente.  
    Plameni stupci koji su nekada dosezali visinu od 500 metara i vise su se vidjeli tijekom erupcije nekih vulkana, kao recimo tijekom erupcije Mount Merapi, na Sumatri 1932.  
    U erupcijama blatnih vulkana ogromne kolicine metana sa oslobodjaju u atmosferu, tako da su cak i vecina nekad plodnih plinskih polja iscrpljene vec odavno.  
    Voda iz blata iz vulkana nosi neke kemikalije kao sto su jod (I), brom (Br) i bor (B) koje nisu mogle biti izvedene iz sedimenata i narednih koje prelaze koncentracije prisutne u morskoj vodi na stotine puta.  
    Blatni vulkani se cesto povezuju sa vulkanskom lavom (magmom) i kada kod poslednjeg, blatni vulkani emitiraju nezapaljivie plinove kao ugljicnog dioksida, iako su davno prije ispustali metan. 

Blatni vulkani,  Salse di Nirano, sjeverna Italija
    On je znao za pojave nafte u dubinskim stijenama poluotoka Kola (Rusija) i curenja nafte na strukturi Siljan , Svedska. Istaknuo je, kao sto je spomenuto, da su goleme kolicine ugljikovodika u Athabasca Oil Sands (Tar Sands), Kanada bi trebala sadrzavati veliku kolicinu "Izvornih Stijena", prema konvencionalnom modelu, ali njihova prisutnost uopste nije registrovana

 Mape Athabasce Tar (oil) Sands, Alberta, Kanada
Procijenjene zalihe na 1,7 bilijardi barela nafte








Rudarenje i odvoz naftnog pijeska na obradu i izvlacenje nafte iz njega
Athabasca Tar Sands, Alberta, Kanada
   









    Pristalicama teorije o organskom porijeklu nafte je apsolutno nemoguce logicki objasniti postojanje nafte u pijesku koji se nalzai na samoj povrsini zemlje tako da je to jedan od najjacih argumenata onih koji se trude da razbiju tabu oko nacina nastanka nafte na zemlji.
    Sve oko tog pijeska je zamagljeno pocev od samog njegovog imena "Tar Sand" sto u prevodu znaci "Katranski Pijesak".
    Nafta se iz tog pijeska dobiva ispiranjem pijeska ogromnim kolicinama pijeska pri cemu se iz njega izdvaja materija slicna katranu a od koje se kasnijim tehnoloski obradama dobije nafta i apsolutno svi nraftni derivati i nus proizvodi.
    Malo je poznato da je Kanada poslije otkrica naftnog pijeska


TOMAS GOLD - OBNOVLJIVE REZERVE NAFTE

    Jeste li nekada culi za Tomasa Golda, profesora americkog Kornel univerziteta?
    On je autor knjige "Duboka vrela biosfera" (The Deep Hot Biosphere)u kojoj je iznio svoju zanimljivu  naucnu spekulaciju o postanku zivota na Zemlji.
     Gold u navedenoj knjizi pise da je zivot potekao iz vrele dubine zemljinog plasta (mantle), gde nema ni kiseonika, ni vazduha. Plast obuhvata dubinu od 2900 kilometara ispod Zemljine kore. U njemu se nalazi "podzemaljska oblast" koja je vece mase od citave biosfere sa svim zivim bicima na povrsini Planete. Gold smatra da zivi organizmi koji postoje u ovaj "dubokoj vreloj biosferi" nisu ni biljke, ni zivotinje - vec bakterije koje se razmnozavaju bas u vrelini i hrane se ugljovodonikom, odnosno prirodnim gasom i kamenim uljem. 

 
    Tako, ovo kameno ulje (petroleum) zapravo nije organskog porijekla, vec dio "praiskonskog materijala" od koga je i sama Zemlja napravljena prije nekih 4.5 milijardi godina.

     Vodonik i ugljenik pod visokim pritiskom i temperaturom kakvi su postojali u Zemljinom plastu prilikom formiranja planete stvorili su molekule ugljovodonika koji su postepeno bili istiskivani na gore prema zemljinoj kori. Ovako potisnuto kameno ulje i gas prolazili su kroz pukotine u sedimentnim stijenama da bi se onda u jednom dijelu, kada su naisli na granit zadrzali tu, zarobljeni u podzemnom rezervoaru. To su danas poznata nalazista sirove nafte. 

   
    U istrazivanjima provedenim od strane americkih naucnika Geofizickog laboratorija Carnegi Instituta, s kolegama iz Rusije i Svedske, a objavljenim u on-line izdanju casopisa Nature Geoscience, otkrili su da je etan i teze ugljikovodike moguce sintetizirati pod pritiskom-temperaturnim uvjetima kao u gornjem sloju Zemlje ispod kore, a na vrhu jezgre. 


    Metan (CH4) je glavni sastojak prirodnog plina, a etan (C2H6) se koristi kao petrokemijska sirovina. Oba ta ugljikovodika, i ostali povezani s gorivom, nazivaju zasicenim ugljikovodicima jer su vezaani jednostavnim jednostrukim vezama i zasiceni su vodikom.
    Koristenje dijamantske nakovanj celije i laserskog izvora toplote, naucnici su prvo metan podvrgli pritiscima iznad 20.000 puta vecim od atmosferskog na visini mora i temperaturama od 1.300 ° F do preko 2,240 ° F. Ovi uvjeti lice na one na dubinama od 40 do 95 kilometara duboko u Zemlji.  
    Metan je reagirao i formirao etan, propan, butan, molekularni vodik i grafit.  
    Naucnici su zatim podvrgnuli etan istim uvjetima i on se transformisao u metan.  
    Transformacije ukazuju na to da tezi ugljikovodici mogu postojati duboko u Zemlji. U stvari prema proucavanjima koja su obavljena u Massachusetts Institute of Technology (MIT) o rasprostranjenosti karbona na Zemlji reaultati poazuju sledece:

Biosfera, okeani, atmosfera ................. 3.7 x 10e+18 moles
Zemljina Kora
Organski karbon .............................. 1100 x 10e+18 moles
Karbonati     .................................... 5200 x 10e+18 moles
Zemljin Plast/Mantle  .....................100000 x 10e+18 moles

 Ucesce ugljika u sastavu Zemlje
   
    U Zemljinom plastu, prema njihovim procjenama, sadrzano je oko 20 puta vise ugljika nego u povrsinskim slojevima na planeti. Taj ugljik unutar plasta je u oksidiranom obliku kao sto su ugljicni dioksid, karbonati, i neoksidiranom kao dijamanti, ugljikovodikci (nafta i prirodni plin) i eventualno metalni karbidi. 
     
    Reverzibilnost podrazumijeva da je sinteza zasicenih ugljikovodika termodinamicki kontrolirana i ne zahtijeva organsku tvar.

    Organski materijali koji su pronadjeni u ovim ugljovodonicima objasnjavaju se metabolizmom bakterija koje su pronadjene i u drugim ekstremnim okruzenjima slicnim Zemljinom plastu. 


    Ovi hipertermofili pronadjeni su u hidrotermalnim ispustima i na dnu vulkana, dakle na mjestima gdje su naucnici ranije vjerovali da je zivot nemoguc. Petroleum skoro uvek sadrzi bioloski inertan helijum.
Prosto receno, po ovoj teoriji nafta ne nastaje razlaganjem fosilnih ostataka biljaka i zivotinja pod visokom temperaturom i pritiskom na podrucijima gde su bogati fosilni ostaci organskog sveta ostali duboko pod zemljom, a koji su izumrli prije nekoliko miliona godina (kako se i danas uci u skolama), vec je ona neorganskog (abiotickog) porekla.

    Poznata nalazista nafte koja se komercijalno eksploatisu i za koja se vjeruje da su ogranicen priorodni resurs, zapravo su samo skormni rezervoari ugljovodonika koji se nekako "uspentrao" iz dubine Zemljinog plasta i tu ostao zarobljen svega nekoliko kilometara ispod zemlje.

     Ako je ova teorija tacna, znaci da nafte prakrticno ima svuda, ali je samo potrebno kopati mnogo dublje. (Pod uslovom da imate tehnologiju za ovo tj. da vam onaj ko je ima ustupi).

     U namjeri da provjeri svoju tvrdnju Gold je uspio da jos 1990. ubijedi svedsku vladu da istrazi ima li nafte na podruciju nekih 200 km severozapadno od Stokholma, nazvanom Siljan Ring. Ovaj granitni region je nastao nakon udara meteora koji se davno zario u Zemljinu koru do dubine oko 40 kilometara i tada je nacinjena brazda precnika 72 km sa mnostvom pukotina. Kroz njih bi nafta neorganskog porekla mogla da se probije blize ka zemljinoj povrsini.
    Kako stijena nije sedimentna, ona nije mogla da sadrzi nikakve fosilne ostatke, pa bi nalazenje nafte znacilo da je ona zaista neogranskog porekla. 





 Šiljan Ring\
     Istrazivaci su vec nasli abiogenicni petrolej i metan kako izbijaju iz dubine zemljine utrobe. Sljedbenici konvencionalne teorije o nastanku nafte ismijali su ovaj projekat Svedjana.
     Nakon tri godine busenja i potrosenih preko 40 miliona dolara busotina je doprla do 6.8 kilometara prije nego sto se burgija zaglavila. Znacajne kolicine metana nisu nadjene. Pobornici teorije o organskom porijeklu nafte su likovali.
     Ali, Gold je smatrao da je busenje zaustavljeno prije nego sto se doslo do rezervoara koji se nalazi na 7.2 km te da bi druga dublja busotina bila djelotvornija.
     Nasli su se i investitori za nastavak busenja. Na novoj busotini, malo dalje, nakon tri godine na dubini od 6.7 kilometara "obmanuti" svedski kopaci busotine ispumpali su 12 tona naftnog blata iz granitne stijene.
     Kada je iz nove busotine, opet malo dalje, duboke samo 2.8 km krenula nafta, kopaci su za podmazivanje busilice koristili samo vodu.
    Da li je, medjutim, ova nafta nastala ispod sedimentnih stena nekoliko kilometara dalje, pa onda neki putem, prodrla ispod granita ili ne, vodi se i dalje je zestoka naucna rasprava.
Gold je umro 2004.


  T. Gold. (1920 - 2004)

    Ruski i ukrajnski naucnici su ovu teoriji o neorganskom prijeklu nafte razvili odmah nakon Drugog svetskog rata kada su utvrduili su da visok pritisak neophodan za stvaranje nafte postoji samo duboko u Zemljinom plastu i da ugljovodonicni sadrzaji u sedimentnim stijenama ne pokazuju dovoljno organskog materijala da bi doveli ogromne kolicine kamenog ulja nadjenog u poznatim naftnim poljima.
    Kada se vremenom iz ovih poznatih rezervoara vadi sirova nafta, pritisak polja se blago smanjuje, pa to omogucava da se nove kolicine sirove nafte iz ultra- duboke naslage u plastu ponovo uzdignu i napune postojece naftno polje.
    Ruski naucnici su u svojim radovima o ultra-dubokim busotininama kao npr. White Tiger u Vijetnamu oznacili veoma grubim procjenama u brzini dotoka kamenog ulja, kao 20 do 30 % manju nego sto je brzina eksploatacije nafte na najvecim busotina na Srednjem Istoku.

 White Tiger, Vijetnamska naftna busotina u moru
 White Tiger, Vijetnamska naftna busotina u moru - Schema
 
    To znaci da reduciranjem brzine vadjenja nafte u postojecim saudijskim i irackim busotinama za 30%, eksploatacija u ovim nalazistima bi mogla biti vecna, jer bi se gornji sloj u rezervoaru stalno dopunjavao istiskivanjem novih kolicina iz plasta.

Mapa super gigantskog Ghawar Polja u Saudijskoj Arabiji dugog 230 km i procijenjih dostupnih rezervi pri ovoj brzini exploatacije - 250 milijardi barela

Horst podzemlje s dubokim rasjedima ispod Ghawar području

     Ovo otkrice je izazvalo pravi sok, ali su zapadni mediji ostali uzdrzani od javnog publikovanja ovih tvrdnji. Svjetska naftna industrija, pod kontrolom mocnih kartela, dozivjela bi tezak udarac ako bi se otkrilo da nafte prakticno ima svuda i da je svaka drzava koja bi uspjela da usavrsi tehnologiju dubokog busenja mogla da dodje u posjed jeftine nafte.
    Alexander Kitchka, geolog iz Nacionalne Akademije nauka Ukrajne kaze da izvan Sjeverne Amerike naucnici tek sada rade na hibridnim rjesenjima koja kombinuju hidrogen nastao u plastu sa bioloskim karbonom kako bi objasnili porijeklo nafte.
    Aleksej Milkov, ruski strucnjak za naftu koji sada radi za BP u Hjustonu, kaze da je uzrok nastanka nafte mnogo sire diskutovan jos u Sovjetskom Savezu nego bilo gdje. On primjecuje da u Americi niko od naucnika uopste ne sumnja u postanak nafte na nacin kako je to do sada uceno.
   Tako su Rusi i bez profita razvili tehnologiju dubokog kopanja jos prije trideset godina i uspjesno je primijenili u Kaspijskom moru, zapadnom Sibiru i u basenu Dnjepar Donets.
    Jos 1970. Sovjeti su poceli sa kopanjem na poluostrvu Kola. Ultra-duboka busotina SG-3, je dostigla rekord od 12.270 m. Od tada ruski naftni giganti, ukljucujuci Yukos, polako su iskopali vise od 310 super busotina i poceli iz njih da vade naftu.  
 


    Pored ovoga ruski naucnici primijenili su i tehnologiju kojom se "iscrpljena" nalazista ponovo aktiviraju.
    Naime, istina je da se obim proizvodnje iz svake pojedinacne busotine smanjuje polako sa godinama eksploatacije.
    Ali, razlog nije stvarna iscrpljenost rezervoara, koji se ocito stalno puni iz plasta, vec zbog zacepljenosti naftnim blatom. Ovo se mnogo puta pokazalo, jer je na istom nalazistu u neposrednoj blizini radjena nova busotina i nafta je krenula. Obrazlozenje za novu busotinu je, medjutim, za americke koropracije uvijek isto: iscrpljenost nalazista.
    Sta se zaista dogadja, naftasi jako dobro znaju.
    Duboko pod zemljom sicusne kolicine veoma finog gliba (mulja) se nadju prilkom komjesanja kamenog ulja u busotini i njegovog prolaska kroz pore u stenama. Ovo tumbanje petroleja uzrokuje da se pore vremenom zapuse i mulj pocinje da blokira uzane prolaze u stijenama. Filter slican Fordovom koji bi se stavio na dubinu od 5 i vise kilometara ne postoji, pa se sve manje kolicine nafte mogu eksploatisati. Sto ne znaci da nje vise nema.
    I dok Amerikanci odmah krecu u kopanje nove busotine, kako im se profit od eksploatacije ne bi umanjio, Rusi su pribjegli procesu ciscenja koriscenjem podzenog razvrataca, koji zapravo radi na jednostavnom principu.

 

    Ova jednostavna tehnika prosiranja zacepljenih pora, ponovo omogucava eksploataciji "iscrpljenog " nalazista. Za to vrijeme, busotina nije u eksploataciji, a sam proces ciscenja kosta jos dodatnih nekoliko milona dolara. Tako su Rusi za 10 neprofitnih godina oziveli hiljade starih nalazista nafte, dok su Amerikanci groznicavo busili nove.
    Ova strategija razvoja ruskih energeticara, isla je na dugi razvojni period ne obaziruci se iskljucivo na profit. Tako je 2003. Rusija pretekla u proizvodnji nafte Saudi Arabiju, a ruski Yukos je postao vodeci proizvodjac nafte u svetu. Rusija je tako sada na putu da postane vodece svetska sila u proizvodnji i prodaji nafte, dok je Zapad u groznicavom nastojanju da otvori sto vise busotina iz poznatih izvorista ubirajuci u svakom trenutku profit. Brzina kojom se nafta eksploatise i ogromno trziste koje u SAD prosto guta naftu, doveli su naftni kartel u poziciju da groznicavo grabi svaki postojeci naftni izvor , cak i po cijenu ratova. Jer, ratovi (protiv navodnih "terorista") placaju se iz drzavnih budzeta, a profit od eksploatisne nafte ide privatnim korporacijama.
    Zato je agent korporativnog biznisa sa Vol Strita, Mikail Hodorkovski , dobio zadatak da se po svaku cijenu docepa kontrolnog paketa akcija u Yukosu. Hodorkovski je na prevaru to i uspeo, i trebalo je samo da svoj udio od 13. 5 milijardi dolara proda Amerikancima. Putin ga je u ovome sprecio, strpavsi ga u zatvor, zbog neplacanja poreza. Ovaj paket akcija je samo nekoliko dana prije hapsenja Hodorkovski uspio da "proda" svom "starom prijatelju" ... a kome drugom nego Jakobu Rotsildu.
    Ostatak Yukosa je preuzeo Rosneft, koji sada pokusava da ogromnim zajmom od preko 20 milijardi dolara kod najmocnijh bankara Vol Strita ojaca svoju poziciju i proguta ostatke Yukosa kupujuci njegove dugove. Rusija pak planira da Rosneft potpuno privatizuje, i da najunosnije poslove u proizvodnji i prodaji nafte povjeri drzavnom Gasporomu.

M. Hodorkovski na suđenju

    Naravno ruski predsdenik Putin je zbog ovoga naisao na zestoke kritike zapadnih "demokrata" zbog "gusenja trzista i privatne svojine" u Rusiji.
Svejedno, Rusija je polako i bez jurnjave za profitom 2003 . godine pretekla Saudi Arabiju i sada je na putu da postane najveci proizvodjac i prodavac nafte u 21. veku.


KO ODRZAVA U ZIVOTU IDEJU O ORGANSKOM
PORIJEKLU NAFTE
     Sada stizemo do famoznog americkog "strucnog" izvestaja "Peak oil" (Naftni vrhunac), koji kaze da ce se proizvodnja nafte u svijetu sve vise usporavati, jer izvori presusuju.
    
     Danas je istina da se zaista nalazi jedan barel na svaka cetiri koja se trose. Razlog ovome je, medjutim, sto je ekspolatacija novih nalazista privremeno obustavljena i traga se samo tamo gdje je vec fizicki ustanovljeno postojanje nafte. Ima za sada vise od dva triliona barela rezevi sirom sveta. Kada se rezerva procijeni na oko jedan trilion, krenuce se u groznicavo traganje za novim nalazistima.
    Amerika prosto prozdire najveci dio proizvedene nafte, dok naftne korporacije ostvaruju ogroman profit.     
    Vodeci naftni karteli su po komandom porodica Rokfeler, Rotsild i holandske kraljevske porodice. Kolicina dolara koja se u ovom prometu obrce (petrodolari) nema nikakvo uporiste u americkoj ekonomiji, pa je dan kada ce to Amerikancima morati da se "objasni" sve blizi. jer, prodavci nafte sve vise zele drugu valutu u naftnoj trgovini - npr.EUR.


    A sa cim Amerikanci da kupe eure, kad im je proizvodnja daleko ispod potrosnje. Americki nacionalni bruto proizvod i americki nacionalni dug su se prema US Today od 8 Januara 2012 izjednacili.

Digitalni sat u gradu Exter, New Hepshire, SAD, koji pokazuje
trenutnu velicinu Americkog Nacionalnog Duga

     Kada u SAD nastupi finansijski slom u vidu strahovite inflacije, i kada Amerikanci nebudu vise imali cime da plate naftu, najbolje je tada im reci - da nafte nema i da je sada deset puta skuplja jer prirodni resurs presusuje. Tako americki gradjani nece imati razlog da krenu da lincuju bankare sa Vol Strita koji su ih enormno filovali bezvrijednim dolarskim priznanicama bez ikakvog pokrica, gurajuci ih da trose ono sto nisu zaradili i enormno ih zaduzujuci. Vezivanjem vrijednosti americkog dolara za resurs koji SAD nemaju u dovoljnim kolicinama, citava americka ekonomija je prakticno postavljena na noge od stakla.
    Namjeru Sadama Huseina da pocne prodavati naftu za eure, sprijecili su - ratom.
     Ovu mucnu americku situaciju je najbolje izrazio ekspert za energiju Viktor Poleo, profesor sa Centralnog univerziteta u Venecueli:

    " Mehanizam pomocu koga su postavljene cijene nafte je netaknut, ali normalno ponasanje snabdijevanja i zahtjevi nisu. SAD su krajnja zrtva svoje energetske metastaze. 
    One niti imaju naftu, niti prirodnog gasa da bi mogli da podupiru sopstveni stil ekonomskog razvoja.
    Sa samo 6 % svetske populacije, SAD konzumira 25 % nafte i gasa koji se proizvode u citavom svijetu."

    Profesor Poleo kaze jos da su postojala ocekivanja da se potrosnja nafte u SAD stabilizuje na oko 7.2 miliona barela dnevno do sredine 1990. ali se to nije dogodilo. 

"Americka prozdrljivost za benzinom porasla je 2003. godine na 9 miliona tona barela, jedan od dva litra koja se svakog dana sagore u svijetu".

     Zahtjevi za sirovom naftom ce nastaviti da rastu. SAD danas uvoze 6 od svakih 10 barela nafte i dva od svakih 10 kubnih metara gasa koje trose, i do 2020. ona ce uvesti 8 od svakih 10 barela nafte i 4 od svakih 10 kubnih metara gasa. Ovo se tvrdi u jednom izvjestaju americke vlade.

    Jos 1990. Amerika je trosila 6 miliona barela dnevno u poredjenju sa Rusijom koje je trosila 8.4. Ali kako se sve od tada promijenilo? Trideset godina kasnije Amerikanci konzumiraju 9 miliona, dok su Rusi reducirali na 3.2 miliona. I naravno, ostali sa punim naftnim poljima.

 
Koliko vrijedi ovaj kadilak bez benzina? Rusija je digla ruke od svoje automobilske industrije. Da li računaju da će im Amerika ubrzo isporučivati čitavu svoju proizvodnju budzašto?


    Uprkos cinjenici da su americke obavjestajne strukture znale za rusko dostignuce sa ultra -dubokim naftnom proizvodnjom jos osamdesetih godina, ocigledno je da je ovo bio spor i skup nacin dodavanja u nacionalne naftne rezerve sa ovakvim apetitom za benzinom. 
    Za privatni korporativni biznis, ovo je bilo neprofitabilno i to je bio osnovni razlog zasto ta tehnologija nije zazivjela u SAD..
    Sada, kada je potrosacka masina u SAD potpaljena, potrebe za naftom rastu prebrzo, ali rezerve kesa su konacno ispraznjene. Amerika moze da bira da prepolovi svoju potropsnju benzina, ili da ga pokrade od nekog drugog nasilno. To znaci konstantni rat - do kraja. (Nije li ovo strategija Dika Cejnija?)
    S obzirom da je ovo prvo vise ne dolazi u obzir, umesto da gradi stotinu platformi za ultra-duboko busenje, Vol Strit je odlucio da americki gradjani plate novo oruzije i nove ratove. Novac od profita sfuckan je odavno na druge stvari.
    Rat u Iraku je premasio cijenu od jednog triliona dolara, sto ce americki gradjani morati da plate. 

 
 Americki vojnik ispred Iracke naftne busotine u plamenu   

    Tako, dok lobisti americkih i zapadnoevroskih naftnih korporacija objasnjavaju Amerikancima da je "naftni vrhunac" nastupio 2005. i da se za naftu sada mora i ratovati, neke zemlje poput Vijetnama, Kine, Severne Koreje i Indonezije usvojile su rusku strategiju kopanja nafte i sporijg energetskog razvoja.
Nakon 60 godina teske francuske i americke eksploatacije, brutalnog rata koji je obilovao i koriscenjem otrovnih hemikalija, Vijetnamci su ostali u potpuno ekonomski razorenoj i resursima jalovoj zemlji. Vijetnam je bio bas onakav kako to vole globalni koroprativni osvajaci - zemlja nemocna da se brani.
    Sovjetski naftni eksperti, koji nisu marili za brzim profitom predlozili su im da budu potpuni nosioci projekta i investicije u istrazivanju i vadjenju nafte iz ultra-dubokih busotina, uz odredjeni deobni procenat od prodaje. Vijetmanci nisu imali sta da izgube.
    
Tako je poceo rad na naftnom polju White Tiger, gde je nastala busotina od 5200 metara u bazaltnoj stijeni.

PVijetnamska naftna postrojenja White Tiger

    Samo iz jedne takve busotine ubrzo se dobijalo 6000 barela nafte (u zemlji koju su americki strucnjaci otpisli kao neisplativu za investicije).
    Tako su 14. januara 2004. vijetnamske novine objavile da je naftna i gasna korporacija "Petrovietnam" zavrsila 2003. godinu sa rekordnim uspehom. Prosirili su i svoju sposobnost da traze naftu i van drzavnih granica potpisivanjem ugovora sa Alzirom, Irakom, Iranom, Malezijom, Indonezijom, SAD i Kanadom.
    Naravno, cim im je krenulo SAD su potrcale da uspostave "pokidane veze".
    Zahvaljujuci visim cenama sirove nafte na svjetskom trzistu obrt na izvezenu naftu je 2003. bio 3.77 milijarde dolara sto je porast od 141 %, u odnosu na 2002.
    Tako se Vijetnam nasao u eksluzivnom klubu nacija koje proizvode naftu. I dok americki senatori i kongresmeni poput misionara ponovo obigravaju oko Vijetnama, "teroristi" i "separatisti" cine sve da destabilizuju Indoneziju, dok izraelski trgovci oruzijem tajno pune citav region novim oruzjem.
    Projekat White Tiger je bio prvi tog tipa izvan Rusije. Mada su postojale namere da se to uradi u Indiji jos 1983. godine kada je mocna oprema za duboko busenje trebalo da bude instalirana u delti Ganga. Plan Bodra #3 je bio da se busi 6700 metara u bazaltu.
    Naftna busotina Bodra #3 je bila direktno nadgledana od strane timova iskusnih ruskih drilera i naucnika iz Moskovskog instituta za kopanje. Ideja je bila da se nakon nalazenja nafte ova tehnologija predstavi svetu i zada udarac najvecem americkom naftnom kartelu.
    Ali, americki obavestajci su za ovo saznali i bankari sa Vol Strita su pobesneli.
    Da je dopusteno da se nastavi sa radom na ovom projektu, rezultat bio bio strahovit udarac ukupnoj proizvodnji nafte u svijetu i ogroman prestiz Rusije na tom polju. Jos vaznije, beznadezno siromasni ljudi Zapadnog Bengala dobili bi pristup sopstvenom energetskom potencijalu, liseni zapadnjackih ucena.

    
ZAKLJUCAK
     
     Od najranijih dana otkrica nafte kao pogonskog goriva postojali su oni koji su u njoj vidjeli sansu za bezgranicno bogacenje tako sto ce koristiti kapitalisticki model zvan "ponuda i potraznja". Proglasavajuci naftu za fosilno gorivo nastalo od ostataka zatrpanih biljaka i zivotinja od kojih je tokom dugog vremenskog perioda na velikim dubinama, visokim temperaturama i pod velikim pritiskom nastala nafta stvorili su pretpostavku da se nafta proglasi za ograniceni resurs i time otvore mogucnosti manipulaciji u njenoj cijeni.
    Sve vecim koristenjem nafte i njenom popularizacijom pojavili su se novi naucnici koji nisu bili podlozni prihvatanju ustaljenih teorija nametnutih od strane korporacija u svrhu bogacenja malog broja ljudi na racun dezinformisane i zavedene vecine.
    Sve vise u svijetu je prihvacena teorija o nastanku nafte od iskonskih materijala od kojih je stvorena kako Zemlja tako i ostale planete Suncevog sistema, samo Sunce i ostale zvijezde te gotovo sve u Svemiru.
    Pitanje je dana kada ce potkupljivi dio naucnog establismenta morati priznati da nafte ne da ima dovoljno nego je ima u neogranicenim kolicinama te da bi njena cijena trebala biti toliko mala da bi ono sto danas predstavlja cijenu nafte na svjetskom trzistu moglo da se slobodno nazove PLJACKOM.
    Pojeftinjenje nafte kao sirovine za sobom bi povuklo drasticno pojeftinjenje proizvoda koji se dobijaju  njenom obradom. 
    Pomenucemo samo neke od najpoznatijih:
  • goriva i maziva u autoindustriji
  • asfalt
  • svijece
  • deterdzenti
  • lijekovi
  • plastika i svi proizvodi od nje
  • najlon
  • odjeca i obuca
  • herbicidi
  • umjetna gnojiva
  • izolacioni materijali
  • ...
    Lista je gotovo bez kraja. Malo je toga danas da u cjelosti ili dijelom nije nusproizvod od nafte.
    Zamislite koliko bi zivot bio jeftiniji i bolji kada nafta ne bi bila tolio skupa.

subota, 12. svibnja 2012.

Nafta je neiscrpna sirovina

UVOD 

    Nista na svijetu mi ne zvuci toliko glupo kao kada se fraza "fosilno gorivo" upotrijebi za naftu.
    Ugalj da ali nafta ... ???
    Taj naziv navodi na ono sto su nas u skoli ucili da su prije nekoliko miliona godina postojala ogromna stvorenja (koja su "naucnici" nazvali zajednickim nazivom "dinosaurusi") i da su ta stvorenja jednog dana odlucila da se sakupe u gigantske grupe na par mjesta na Zemlji, umru i pretvore se u naftu.
   ???

   
    Mozete li da zamislite da su se stvari tako odvijale, doduse bez sarkasticnog dijela koji ja licno ne mgu da izbjegnem kada se govori o "nastanku nafte od fosila dinosaurusa"?
    Kada se sjetim cemu su me u skoli ucili o nastanku nafte dodje mi da se smijem jer mi ta "nauka" izgleda bas kao neki Volt Diznijev crtani film sa Mikijem, Siljom, Patkom Dacom i par dinosaurusa pred samo izumiranje.
    Pokusajmo na to gledati kao razumna ljudska bica koja su nakon 30, 40 i vise godina napokon shvatila da je dobar dio onoga cemu su nas u skolama ucili bilo bas u nivou Diznijevih crtanih filmova.
    Pokusajmo analizirati teoriju o nafti kao fosilnom gorivu nastalom od pocrkanih dinosaurusa:
  • je li moguce da se dinasaurusi sakupe na odredjenim mjestima i u tolikom broju sto zahtijeva vrhunsku organizaciju a ti isti naucnici nam tvrde da su jedva bili inteligentna bica,
  • ako znamo da se naftna nalazista nalaze na dubini od nekoliko kilometara je li moguce povjerovati da su se dinasaurusi sakupili na tim dubinama u Zemlji,
  • kako to da su neki dinosaurusi odbili da se "ukopaju" u zemlju i pretvore u naftu nego su odlucili da umru na povrsini i pretvore se u fosilne skelete koji dan danas bivaju otkrivani ali samo na nekim lokacijama na Zemlji,
  • poslije 100-injak godina exploatacije i koristenja nafte i pored TOLIKE KOLICINE nafte potrosene  te koliko jos "strucnjaci" prognoziraju da ima zaliha, grubom procjenom i bez brojeva bismo mogli zakljuciti da je Zemlja davno u praistoriji bila bukvalno PREKRIVENA DINOSAURUSIMA da bi mogla nastati TOLIKA KOLICINA nafte,
  • za slonove kazu da su prezivjeli dinosaurusi a svako od vas je cuo za "Groblja Slonova" - to su mjesta gdje slonovi iz jedne regije u Africi kada osjete da im se kraj blizi odu da umru i tako hiljadama godina (a zasto ne i milionima ako vec kazu da su prezivjeli dinosaurusi sto bi znacilo da su postojali u istom vremenu kao i dinosaurusi) i sve sto na tim grobljima mozemo naci su KOSTI.                    Nema ni traga nafti.
    Ovako mozemo u nedogled redati nelogicnosti i nebuloze kojima su nase mozgove kljukali svakojaki "strucnjaci" i "naucnici"
    Mozete li uopste zamisliti nacin da od, recimo, milijardu ODJEDNOM umrlih dinosaurusa nastane nafta? 

    Postoje dva zakljucka a vi sami odlucite koji od njih je realan i istinit:
  1. Prije nekoliko miliona godina Zemlja je bila prekrivena dinosaurusima kao skakavcima. Jednog dana iz nekog njima poznatog razloga, svo oni su se sabrali u grupe od sta ja znam miliona jedinki i odlucili da svi zajedno polipsu i pretvore se u naftu. Na sastanku njihovih vodja koje su oni slijepo slijedili u svemu pa i u smrti, odluceno je da se ukopaju kilometrima duboko kako bi se raspadali na temperaturi i pritisku koji omogucuju da se njihove lesine pretvore u naftu. Naravno, poznavanje tehnoloskog procesa pretvaranja lesine u naftu su itektko poznavali sa svojim jadnim mozgicima. Jedan broj dinosaurusa je morao da ostane pored rupetine u koju su nakon kopanja i izlaska iz nje ostali dinosaurusi poskakali kako bi tu istu rupu u zemlji zagrnuli. E, onda su i ovi "zagrtaci" dinosaurusi izumrli i bas njihove koske arheolozi nalaze na samoj povrsini zemlje.                      Nauka do sada jedino nije odgonetnula KO ih je na sve to nagovorio, STA ih je navelo da izgube razlog za zivot i to svi do jednog, KAKO su komunicirali tokom dogovaranja i organizovanja mozda ritualnog kolektivnog samubistva, ZASTO nam nisu ostavili nikakve zapisnike o svemu tome, KOME je bilo u interesu da se rijesi dinosaurusa i da ih pretvori u naftu, OD KOGA je potekla ideja o izumiranju i pretvaranju u nafru, ... i jos mnoga pitanja .
  2. LAZ I OBMANA je sve sto su nas ucili u skoli o nastanku i kolicinama dostupne nafte pocev od samog naziva "fosilno" gorivo

    U slucaju da ste zaokruzili odgovor pod 1 ... nastavite da zivite u crtanom filmu.
    U slucaju da ste zaokruzili odgovor pod 2 molim vas da nastavite citati o tome kako je zaista nastala I DALJE NASTAJE nafta i kako su njene zalihe - NEOGRANICENE.

     Kada zavrsite sa citanjem, molim vas da clanak podijelite sa svojim prijateljima na drustvenim mrezama kao Facebook, Twitter, ... kako bi sto vise ljudi saznalo za ovo.


DVIJE SUPROSTAVLJENE TEORIJE O PORIJEKLU NAFTE

    Postoje dvije suprostavljene teorije o porijeklu nafte:
  1. Organska (Biogenic) i
  2. Neorganska (Abiogenic)
    O tim teorijama intenzivno se raspravlja od 1860, a rjedje nakon otkrica ogromnih rezervi nafte

ORGANSKA (BIOGENIC) TEORIJA    
    Teoriju da se nafta formirala od  organskog detritusa je izvorno predlozio 1757 ruski naucnik Mihail Vasiljevic Lomonosov.
    Prema toj teoriji su se ostaci pokopanog biljnog i zivotinjskog svijeta (organski detritus) stotinama metara duboko djelovanjem pritiska i temperature kroz dugo vremena, u geoloskoj skali, pretvorili u kerogene ugljikovodike (catagenesis). 
    Vazno je napomenuti da u to vrijeme, kada su bile predlozene biogene teorije formiranja nafte, svijet jos nije imao naucni napredak kroz izvjestaje istrazivanja svemira i tehnologije teleskopa i sondi, kao sada kada je poznato da je obilje ugljikovodika (nafta i prirodni plin) prisutno kako na Zemlji tako i sire u Suncevom sistemu pa i svemiru. 


NEORGANSKA (ABIOGENIC) TEORIJA
    Neorganska teorija tvrdi da su duboko u Zemljinoj utrobi depoziti iskonskih ugljikovodika zarobljeni prilikom formiranja planeta.  
    Stotine kilometara duboko, molekule ugljikovodika (uglavnom metana) koji se sele iz plasta do kore sadrze slozene molekule ugljikovodika. U ovom brzom migracijskog procesa, primordijalne plinovi poput helija i dusika mogu biti prisutni i konfigurisani kao nosaci plinova.
    Prisutnost nekih bioloskih molekula povezanih s iskonskim ugljikovodikom usko je povezana s kontaminacijom mikroorganizmima (Archaea) koje se hrane ugljikovodikom i umiru u nafti, ostavljajuci svoje dijelove kao otike prstiju unutar nafte na plicim razinama u kori.  
    Gotovo svi ugljikovodici koji hemijski tvore naftu su stabilni na velikim dubinama i oni su iskonske i migrirajuci spojevi, dakle, naftni depoziti predstavljaju jednostavan pomak ugljikovodika (nafta i prirodni plin) od svoje izvorne formacije, odnosno, od Zemljinog gornjeg plasta na plice razine u koru.    
 
    Prve teorije u sumnju o organskom porijeklu nafte su se pojavile u 19 vijeku kada su francuski kemicar Marcellin Berthelot i ruski kemicar Dmitrij Ivanovic Mendeljejev predlozili da objasne pravo podrijetlo nafte. 
                        Dmitri Mendeleev (1834-1907)                         Marcellin Berthelot (1827-1907) 
 
    Njihove teorije su ozivjele u desetljecu nakon 1950.
    Prema njima dvojici ugljikovodici kao sto su prirodni plin i nafta su iskonski materijali, tj. izvorno nastali u Zemlji tokom procesa planetarnog stvaranja i nemaju nikakvu vezu s bioloskog materijalom u blizini povrsine Zemlje. Nekoliko studija na temelju termodinamike; eksperimenti visokog tlaka, temperature, mnogi dokazi iz geofizickih, geohemijskih i geoloskih podataka, u kombinaciji s podacima iz svemirskih sondi i teleskopa u Suncevom sistemu i svemiru jasno su pokazali abiotsko podrijetlo nafte.
   Anorganska teorija je u suprotnosti s idejom o iscrpljivanju nafte (peak oil), koja pretpostavlja da je nafta formirana bioloskim procesima, natalozena samo u malim kolicinama i da ce se jednog dana te zalihe iscrpiti. Prema Abiogenic (abiotski) teoriju, ugljikovodici su vrlo obilne na planeti, ali potraga za otkrica komercijalnih akumulacije nije jednostavan jer mora proci kroz razumijevanje geologije od povoljnih podrucja, a osobito razumjeti pravu prirodu nafte i prirodnog plina

    Ruski geolog Nikolaj Alexandrovitch Kudryavtsev je bio prvi zagovornik moderne teorije abiotskog nastanka nafte, u 1951.  
 

Nikolai A. Kudryavtsev (1893-1971)


    On je tvrdio da nafta sa slicnim kemijskim sastavom stvorena od prirodnih sirovina nikada nije bila izradjena od biljnog materijala u laboratoriju u uvjetima nalik onima u prirodi. On analizira geologiju Athabasca bitumenskih pijesaka u Alberta, Kanada (Athabasca Tar Sands) i zakljucio da "Izvorne stijene" nisu mogle stvoriti ogromne kolicine nafte u tim pijesakovima (zalihe trenutno procjenjuje oko 1,7 milijardi barela) i stoga vecina objasnjenje je da je nafta po porijeklu abiotska, abiogenicna, anorganska i da dolazi iz duboke unutrasnjosti Zemlje kroz duboke rasjede.
   Kudryavtsevo Pravilo navodi da "svaka regija u kojoj su ugljikovodici pronadjeni na jednoj razini vidjeti ce se da su ugljikovodici prisutni u vecim ili manjim kolicinama, ali na svim razinama dolje te u podzemnoj stijeni."
   Kudryavtsev je radio sa briljantnih naucnicima kao Petr N. Kropotkinom, Vladimir B. Porfir'ev i Emmanuil B. Chekaliuk i Vladilen A. Krayushkin i Georgi E. Boykom i Georgija I. Voitov i Grygori N. Dolenko i Iona V. Greenberg, Nikolaj S. Beskrovny, Victor F. Linetsky i mnogi drugi.
   On se smatra ocem moderne Abioticki nafte teoriju. 



    Oni koji zagovaraju teoriju o NEorganskom porijeklu nafte imaju jak argumenat u tome da se ugljikohidrati mogu naci gotovo na svim planetama u Suncevom sistemu i Svemiru.
    Metan je detektovan na Jupiteru, Marsu, Saturnu (i njegovim satelitima Japet, Titan, Enceladus), Neptunu (Triton), Uranu (Ariel, Miranda, Oberon, Titanija, Umbriel), Plutonu, Kometu Halley, Cometu Hyakutake i kozmickim prasinama, izmaglicama i medjuzvjezdanom plinu.

 Prikaz prisutnosti metana na Marsu



Titan, Saturnov mjesec. Sadrži jezera            Radarska fotografija regije oko Titanovog sjevernog
        i mora tekućih ugljikovodika,                            pola.Vecina metanskih jezera i mora su
                   uglavnom metana i etana                     koncentrisani na njegovoj sjevernoj hemisferi

    Jedan od dokaza je i to sto su spojevi ugljikohidrata koje sadrzi i nafta nadjeni u sastavu meteora koji su pali na zemlju u davnoj i skorijoj proslosti.
    Svemirski teleskopi Hubble i Spitzer imaju mogucnost da metodom spektralne analize odrede hemijski sastav evemirskih tijela u koja se ubraja i Zvjezdana Izmaglica Orionova Nebula. Njenom analizom je utvrdjeno da sadrzi Policiklicke Aromatske Ugljikovodike (PAH-a) koji su uobicajeni u izmaglii i  kometama.
    Ove aromatski spojevi su takodjer dio nafte.

 Svemirska izmaglica Orionova Nebula. 
Zute nijense boje znace prisustvo Policikličkih Aromatskih Ugljikovodika (PAH).

    Postoji jos par veoma jakih dokaza koji podupiru teoriju o neorganskom nastanku nafte. 
    Jedan od njih su 

SUPERGIGANTSKA NALAZISTA NAFTE I ZEMNOG GASA I NAFTNI PIJESAK

   
    Ruski geolog Nikolaj Alexandrovitch Kudryavtsev bio je istaknuti zagovornik neorganske teorije. On je predstavio mnoge primjere da znatne, a ponekad i komercijalnih kolicina ugljikovodika nadjene u baznim kristalnim stijenama ili u sedimentima s kojim se direktno preklapaju.
   On je naveo slucajeve u Kanzasu i Kaliforniji (SAD), u zapadnoj Venezueli i Maroku. Takodjer je pokazao da su rezervoari nafte u sedimentnim slojevima cesto vezani za znacajne duboke pukotine u dubokim slojevima Zemlje odmah ispod ove akumulacije. To se takodjer dokazuje u supergiantskim podrucjima kao sto su Ghawar u Saudijskoj Arabiji; Athabasca naftni pijesak, u Kanadi; Orinoco naftni pijesak, u Venezueli, prevlaka-Hugoton plinskog polja u Teksasu, Kanzasu i Oklahomi koji takodjer proizvodi helij u komercijalnim kolicinama; Tengiz u Kazahstan, Prudhoe Bay oilfield u sjevernoj padini, Aljaske, Lula polje, u Brazilu, White Tiger oilfield, Vijetnam i mnogi drugi kao supergiant South Pars / North Dome polje ili Sjevernoj Field koja je najveci svjetski proizvodjac prirodnog plina, kondenzata polje nalazi u Perzijskog zaljeva, dijeli izmedju Irana i Katara.
   U naftnom polju Last Soldier (Wyoming, USA), Kudryavtsev je utvrdio da u svim horizontima geoloskog dijela, pjescenjaka iz kambrija na naslovnici krede u osnovi i imaju zalihe nafte. Protok nafte ostvaren je takodjer u osnovici. Plinoviti ugljikovodici, istaknuo je, nisu rijetki ni u magmatskim i metamorfnim stijenama kanadskog stita. Nafta u Pretkambrij gnajsu nalazi se na zapadnoj obali Bajkalskog jezera u Rusiji. On je naveo da je nafta prisutna u vecim ili manjim kolicinama, ali u svim horizontima ispod bilo koje naftne akumulacije, ocito potpuno neovisna o promjenljivosti uvjetia formiranja iz tih razdoblja. Ova teorija je postala poznata kao "Kudryavtsevo pravilo" i mnogi primjeri toga su snimljeni u razlicitim dijelovima svijeta. On je zakljucio da je komercijalnu akumulaciju nafte jednostavno naci tamo gdje su propusne zone pokrivene nepropusnim.
    Kudryavtsev je uveo niz drugih relevantnih razmatranja kao argumente.  
    Plameni stupci koji su nekada dosezali visinu od 500 metara i vise su se vidjeli tijekom erupcije nekih vulkana, kao recimo tijekom erupcije Mount Merapi, na Sumatri 1932.  
    U erupcijama blatnih vulkana ogromne kolicine metana sa oslobodjaju u atmosferu, tako da su cak i vecina nekad plodnih plinskih polja iscrpljene vec odavno.  
    Voda iz blata iz vulkana nosi neke kemikalije kao sto su jod (I), brom (Br) i bor (B) koje nisu mogle biti izvedene iz sedimenata i narednih koje prelaze koncentracije prisutne u morskoj vodi na stotine puta.  
    Blatni vulkani se cesto povezuju sa vulkanskom lavom (magmom) i kada kod poslednjeg, blatni vulkani emitiraju nezapaljivie plinove kao ugljicnog dioksida, iako su davno prije ispustali metan. 

Blatni vulkani,  Salse di Nirano, sjeverna Italija
    On je znao za pojave nafte u dubinskim stijenama poluotoka Kola (Rusija) i curenja nafte na strukturi Siljan , Svedska. Istaknuo je, kao sto je spomenuto, da su goleme kolicine ugljikovodika u Athabasca Oil Sands (Tar Sands), Kanada bi trebala sadrzavati veliku kolicinu "Izvornih Stijena", prema konvencionalnom modelu, ali njihova prisutnost uopste nije registrovana

 Mape Athabasce Tar (oil) Sands, Alberta, Kanada
Procijenjene zalihe na 1,7 bilijardi barela nafte








Rudarenje i odvoz naftnog pijeska na obradu i izvlacenje nafte iz njega
Athabasca Tar Sands, Alberta, Kanada
   









    Pristalicama teorije o organskom porijeklu nafte je apsolutno nemoguce logicki objasniti postojanje nafte u pijesku koji se nalzai na samoj povrsini zemlje tako da je to jedan od najjacih argumenata onih koji se trude da razbiju tabu oko nacina nastanka nafte na zemlji.
    Sve oko tog pijeska je zamagljeno pocev od samog njegovog imena "Tar Sand" sto u prevodu znaci "Katranski Pijesak".
    Nafta se iz tog pijeska dobiva ispiranjem pijeska ogromnim kolicinama pijeska pri cemu se iz njega izdvaja materija slicna katranu a od koje se kasnijim tehnoloski obradama dobije nafta i apsolutno svi nraftni derivati i nus proizvodi.
    Malo je poznato da je Kanada poslije otkrica naftnog pijeska


TOMAS GOLD - OBNOVLJIVE REZERVE NAFTE

    Jeste li nekada culi za Tomasa Golda, profesora americkog Kornel univerziteta?
    On je autor knjige "Duboka vrela biosfera" (The Deep Hot Biosphere)u kojoj je iznio svoju zanimljivu  naucnu spekulaciju o postanku zivota na Zemlji.
     Gold u navedenoj knjizi pise da je zivot potekao iz vrele dubine zemljinog plasta (mantle), gde nema ni kiseonika, ni vazduha. Plast obuhvata dubinu od 2900 kilometara ispod Zemljine kore. U njemu se nalazi "podzemaljska oblast" koja je vece mase od citave biosfere sa svim zivim bicima na povrsini Planete. Gold smatra da zivi organizmi koji postoje u ovaj "dubokoj vreloj biosferi" nisu ni biljke, ni zivotinje - vec bakterije koje se razmnozavaju bas u vrelini i hrane se ugljovodonikom, odnosno prirodnim gasom i kamenim uljem. 

 
    Tako, ovo kameno ulje (petroleum) zapravo nije organskog porijekla, vec dio "praiskonskog materijala" od koga je i sama Zemlja napravljena prije nekih 4.5 milijardi godina.

     Vodonik i ugljenik pod visokim pritiskom i temperaturom kakvi su postojali u Zemljinom plastu prilikom formiranja planete stvorili su molekule ugljovodonika koji su postepeno bili istiskivani na gore prema zemljinoj kori. Ovako potisnuto kameno ulje i gas prolazili su kroz pukotine u sedimentnim stijenama da bi se onda u jednom dijelu, kada su naisli na granit zadrzali tu, zarobljeni u podzemnom rezervoaru. To su danas poznata nalazista sirove nafte. 

   
    U istrazivanjima provedenim od strane americkih naucnika Geofizickog laboratorija Carnegi Instituta, s kolegama iz Rusije i Svedske, a objavljenim u on-line izdanju casopisa Nature Geoscience, otkrili su da je etan i teze ugljikovodike moguce sintetizirati pod pritiskom-temperaturnim uvjetima kao u gornjem sloju Zemlje ispod kore, a na vrhu jezgre. 


    Metan (CH4) je glavni sastojak prirodnog plina, a etan (C2H6) se koristi kao petrokemijska sirovina. Oba ta ugljikovodika, i ostali povezani s gorivom, nazivaju zasicenim ugljikovodicima jer su vezaani jednostavnim jednostrukim vezama i zasiceni su vodikom.
    Koristenje dijamantske nakovanj celije i laserskog izvora toplote, naucnici su prvo metan podvrgli pritiscima iznad 20.000 puta vecim od atmosferskog na visini mora i temperaturama od 1.300 ° F do preko 2,240 ° F. Ovi uvjeti lice na one na dubinama od 40 do 95 kilometara duboko u Zemlji.  
    Metan je reagirao i formirao etan, propan, butan, molekularni vodik i grafit.  
    Naucnici su zatim podvrgnuli etan istim uvjetima i on se transformisao u metan.  
    Transformacije ukazuju na to da tezi ugljikovodici mogu postojati duboko u Zemlji. U stvari prema proucavanjima koja su obavljena u Massachusetts Institute of Technology (MIT) o rasprostranjenosti karbona na Zemlji reaultati poazuju sledece:

Biosfera, okeani, atmosfera ................. 3.7 x 10e+18 moles
Zemljina Kora
Organski karbon .............................. 1100 x 10e+18 moles
Karbonati     .................................... 5200 x 10e+18 moles
Zemljin Plast/Mantle  .....................100000 x 10e+18 moles

 Ucesce ugljika u sastavu Zemlje
   
    U Zemljinom plastu, prema njihovim procjenama, sadrzano je oko 20 puta vise ugljika nego u povrsinskim slojevima na planeti. Taj ugljik unutar plasta je u oksidiranom obliku kao sto su ugljicni dioksid, karbonati, i neoksidiranom kao dijamanti, ugljikovodikci (nafta i prirodni plin) i eventualno metalni karbidi. 
     
    Reverzibilnost podrazumijeva da je sinteza zasicenih ugljikovodika termodinamicki kontrolirana i ne zahtijeva organsku tvar.

    Organski materijali koji su pronadjeni u ovim ugljovodonicima objasnjavaju se metabolizmom bakterija koje su pronadjene i u drugim ekstremnim okruzenjima slicnim Zemljinom plastu. 


    Ovi hipertermofili pronadjeni su u hidrotermalnim ispustima i na dnu vulkana, dakle na mjestima gdje su naucnici ranije vjerovali da je zivot nemoguc. Petroleum skoro uvek sadrzi bioloski inertan helijum.
Prosto receno, po ovoj teoriji nafta ne nastaje razlaganjem fosilnih ostataka biljaka i zivotinja pod visokom temperaturom i pritiskom na podrucijima gde su bogati fosilni ostaci organskog sveta ostali duboko pod zemljom, a koji su izumrli prije nekoliko miliona godina (kako se i danas uci u skolama), vec je ona neorganskog (abiotickog) porekla.

    Poznata nalazista nafte koja se komercijalno eksploatisu i za koja se vjeruje da su ogranicen priorodni resurs, zapravo su samo skormni rezervoari ugljovodonika koji se nekako "uspentrao" iz dubine Zemljinog plasta i tu ostao zarobljen svega nekoliko kilometara ispod zemlje.

     Ako je ova teorija tacna, znaci da nafte prakrticno ima svuda, ali je samo potrebno kopati mnogo dublje. (Pod uslovom da imate tehnologiju za ovo tj. da vam onaj ko je ima ustupi).

     U namjeri da provjeri svoju tvrdnju Gold je uspio da jos 1990. ubijedi svedsku vladu da istrazi ima li nafte na podruciju nekih 200 km severozapadno od Stokholma, nazvanom Siljan Ring. Ovaj granitni region je nastao nakon udara meteora koji se davno zario u Zemljinu koru do dubine oko 40 kilometara i tada je nacinjena brazda precnika 72 km sa mnostvom pukotina. Kroz njih bi nafta neorganskog porekla mogla da se probije blize ka zemljinoj povrsini.
    Kako stijena nije sedimentna, ona nije mogla da sadrzi nikakve fosilne ostatke, pa bi nalazenje nafte znacilo da je ona zaista neogranskog porekla. 





 Šiljan Ring\
     Istrazivaci su vec nasli abiogenicni petrolej i metan kako izbijaju iz dubine zemljine utrobe. Sljedbenici konvencionalne teorije o nastanku nafte ismijali su ovaj projekat Svedjana.
     Nakon tri godine busenja i potrosenih preko 40 miliona dolara busotina je doprla do 6.8 kilometara prije nego sto se burgija zaglavila. Znacajne kolicine metana nisu nadjene. Pobornici teorije o organskom porijeklu nafte su likovali.
     Ali, Gold je smatrao da je busenje zaustavljeno prije nego sto se doslo do rezervoara koji se nalazi na 7.2 km te da bi druga dublja busotina bila djelotvornija.
     Nasli su se i investitori za nastavak busenja. Na novoj busotini, malo dalje, nakon tri godine na dubini od 6.7 kilometara "obmanuti" svedski kopaci busotine ispumpali su 12 tona naftnog blata iz granitne stijene.
     Kada je iz nove busotine, opet malo dalje, duboke samo 2.8 km krenula nafta, kopaci su za podmazivanje busilice koristili samo vodu.
    Da li je, medjutim, ova nafta nastala ispod sedimentnih stena nekoliko kilometara dalje, pa onda neki putem, prodrla ispod granita ili ne, vodi se i dalje je zestoka naucna rasprava.
Gold je umro 2004.


  T. Gold. (1920 - 2004)

    Ruski i ukrajnski naucnici su ovu teoriji o neorganskom prijeklu nafte razvili odmah nakon Drugog svetskog rata kada su utvrduili su da visok pritisak neophodan za stvaranje nafte postoji samo duboko u Zemljinom plastu i da ugljovodonicni sadrzaji u sedimentnim stijenama ne pokazuju dovoljno organskog materijala da bi doveli ogromne kolicine kamenog ulja nadjenog u poznatim naftnim poljima.
    Kada se vremenom iz ovih poznatih rezervoara vadi sirova nafta, pritisak polja se blago smanjuje, pa to omogucava da se nove kolicine sirove nafte iz ultra- duboke naslage u plastu ponovo uzdignu i napune postojece naftno polje.
    Ruski naucnici su u svojim radovima o ultra-dubokim busotininama kao npr. White Tiger u Vijetnamu oznacili veoma grubim procjenama u brzini dotoka kamenog ulja, kao 20 do 30 % manju nego sto je brzina eksploatacije nafte na najvecim busotina na Srednjem Istoku.

 White Tiger, Vijetnamska naftna busotina u moru
 White Tiger, Vijetnamska naftna busotina u moru - Schema
 
    To znaci da reduciranjem brzine vadjenja nafte u postojecim saudijskim i irackim busotinama za 30%, eksploatacija u ovim nalazistima bi mogla biti vecna, jer bi se gornji sloj u rezervoaru stalno dopunjavao istiskivanjem novih kolicina iz plasta.

Mapa super gigantskog Ghawar Polja u Saudijskoj Arabiji dugog 230 km i procijenjih dostupnih rezervi pri ovoj brzini exploatacije - 250 milijardi barela

Horst podzemlje s dubokim rasjedima ispod Ghawar području

     Ovo otkrice je izazvalo pravi sok, ali su zapadni mediji ostali uzdrzani od javnog publikovanja ovih tvrdnji. Svjetska naftna industrija, pod kontrolom mocnih kartela, dozivjela bi tezak udarac ako bi se otkrilo da nafte prakticno ima svuda i da je svaka drzava koja bi uspjela da usavrsi tehnologiju dubokog busenja mogla da dodje u posjed jeftine nafte.
    Alexander Kitchka, geolog iz Nacionalne Akademije nauka Ukrajne kaze da izvan Sjeverne Amerike naucnici tek sada rade na hibridnim rjesenjima koja kombinuju hidrogen nastao u plastu sa bioloskim karbonom kako bi objasnili porijeklo nafte.
    Aleksej Milkov, ruski strucnjak za naftu koji sada radi za BP u Hjustonu, kaze da je uzrok nastanka nafte mnogo sire diskutovan jos u Sovjetskom Savezu nego bilo gdje. On primjecuje da u Americi niko od naucnika uopste ne sumnja u postanak nafte na nacin kako je to do sada uceno.
   Tako su Rusi i bez profita razvili tehnologiju dubokog kopanja jos prije trideset godina i uspjesno je primijenili u Kaspijskom moru, zapadnom Sibiru i u basenu Dnjepar Donets.
    Jos 1970. Sovjeti su poceli sa kopanjem na poluostrvu Kola. Ultra-duboka busotina SG-3, je dostigla rekord od 12.270 m. Od tada ruski naftni giganti, ukljucujuci Yukos, polako su iskopali vise od 310 super busotina i poceli iz njih da vade naftu.  
 


    Pored ovoga ruski naucnici primijenili su i tehnologiju kojom se "iscrpljena" nalazista ponovo aktiviraju.
    Naime, istina je da se obim proizvodnje iz svake pojedinacne busotine smanjuje polako sa godinama eksploatacije.
    Ali, razlog nije stvarna iscrpljenost rezervoara, koji se ocito stalno puni iz plasta, vec zbog zacepljenosti naftnim blatom. Ovo se mnogo puta pokazalo, jer je na istom nalazistu u neposrednoj blizini radjena nova busotina i nafta je krenula. Obrazlozenje za novu busotinu je, medjutim, za americke koropracije uvijek isto: iscrpljenost nalazista.
    Sta se zaista dogadja, naftasi jako dobro znaju.
    Duboko pod zemljom sicusne kolicine veoma finog gliba (mulja) se nadju prilkom komjesanja kamenog ulja u busotini i njegovog prolaska kroz pore u stenama. Ovo tumbanje petroleja uzrokuje da se pore vremenom zapuse i mulj pocinje da blokira uzane prolaze u stijenama. Filter slican Fordovom koji bi se stavio na dubinu od 5 i vise kilometara ne postoji, pa se sve manje kolicine nafte mogu eksploatisati. Sto ne znaci da nje vise nema.
    I dok Amerikanci odmah krecu u kopanje nove busotine, kako im se profit od eksploatacije ne bi umanjio, Rusi su pribjegli procesu ciscenja koriscenjem podzenog razvrataca, koji zapravo radi na jednostavnom principu.

 

    Ova jednostavna tehnika prosiranja zacepljenih pora, ponovo omogucava eksploataciji "iscrpljenog " nalazista. Za to vrijeme, busotina nije u eksploataciji, a sam proces ciscenja kosta jos dodatnih nekoliko milona dolara. Tako su Rusi za 10 neprofitnih godina oziveli hiljade starih nalazista nafte, dok su Amerikanci groznicavo busili nove.
    Ova strategija razvoja ruskih energeticara, isla je na dugi razvojni period ne obaziruci se iskljucivo na profit. Tako je 2003. Rusija pretekla u proizvodnji nafte Saudi Arabiju, a ruski Yukos je postao vodeci proizvodjac nafte u svetu. Rusija je tako sada na putu da postane vodece svetska sila u proizvodnji i prodaji nafte, dok je Zapad u groznicavom nastojanju da otvori sto vise busotina iz poznatih izvorista ubirajuci u svakom trenutku profit. Brzina kojom se nafta eksploatise i ogromno trziste koje u SAD prosto guta naftu, doveli su naftni kartel u poziciju da groznicavo grabi svaki postojeci naftni izvor , cak i po cijenu ratova. Jer, ratovi (protiv navodnih "terorista") placaju se iz drzavnih budzeta, a profit od eksploatisne nafte ide privatnim korporacijama.
    Zato je agent korporativnog biznisa sa Vol Strita, Mikail Hodorkovski , dobio zadatak da se po svaku cijenu docepa kontrolnog paketa akcija u Yukosu. Hodorkovski je na prevaru to i uspeo, i trebalo je samo da svoj udio od 13. 5 milijardi dolara proda Amerikancima. Putin ga je u ovome sprecio, strpavsi ga u zatvor, zbog neplacanja poreza. Ovaj paket akcija je samo nekoliko dana prije hapsenja Hodorkovski uspio da "proda" svom "starom prijatelju" ... a kome drugom nego Jakobu Rotsildu.
    Ostatak Yukosa je preuzeo Rosneft, koji sada pokusava da ogromnim zajmom od preko 20 milijardi dolara kod najmocnijh bankara Vol Strita ojaca svoju poziciju i proguta ostatke Yukosa kupujuci njegove dugove. Rusija pak planira da Rosneft potpuno privatizuje, i da najunosnije poslove u proizvodnji i prodaji nafte povjeri drzavnom Gasporomu.

M. Hodorkovski na suđenju

    Naravno ruski predsdenik Putin je zbog ovoga naisao na zestoke kritike zapadnih "demokrata" zbog "gusenja trzista i privatne svojine" u Rusiji.
Svejedno, Rusija je polako i bez jurnjave za profitom 2003 . godine pretekla Saudi Arabiju i sada je na putu da postane najveci proizvodjac i prodavac nafte u 21. veku.


KO ODRZAVA U ZIVOTU IDEJU O ORGANSKOM
PORIJEKLU NAFTE
     Sada stizemo do famoznog americkog "strucnog" izvestaja "Peak oil" (Naftni vrhunac), koji kaze da ce se proizvodnja nafte u svijetu sve vise usporavati, jer izvori presusuju.
    
     Danas je istina da se zaista nalazi jedan barel na svaka cetiri koja se trose. Razlog ovome je, medjutim, sto je ekspolatacija novih nalazista privremeno obustavljena i traga se samo tamo gdje je vec fizicki ustanovljeno postojanje nafte. Ima za sada vise od dva triliona barela rezevi sirom sveta. Kada se rezerva procijeni na oko jedan trilion, krenuce se u groznicavo traganje za novim nalazistima.
    Amerika prosto prozdire najveci dio proizvedene nafte, dok naftne korporacije ostvaruju ogroman profit.     
    Vodeci naftni karteli su po komandom porodica Rokfeler, Rotsild i holandske kraljevske porodice. Kolicina dolara koja se u ovom prometu obrce (petrodolari) nema nikakvo uporiste u americkoj ekonomiji, pa je dan kada ce to Amerikancima morati da se "objasni" sve blizi. jer, prodavci nafte sve vise zele drugu valutu u naftnoj trgovini - npr.EUR.


    A sa cim Amerikanci da kupe eure, kad im je proizvodnja daleko ispod potrosnje. Americki nacionalni bruto proizvod i americki nacionalni dug su se prema US Today od 8 Januara 2012 izjednacili.

Digitalni sat u gradu Exter, New Hepshire, SAD, koji pokazuje
trenutnu velicinu Americkog Nacionalnog Duga

     Kada u SAD nastupi finansijski slom u vidu strahovite inflacije, i kada Amerikanci nebudu vise imali cime da plate naftu, najbolje je tada im reci - da nafte nema i da je sada deset puta skuplja jer prirodni resurs presusuje. Tako americki gradjani nece imati razlog da krenu da lincuju bankare sa Vol Strita koji su ih enormno filovali bezvrijednim dolarskim priznanicama bez ikakvog pokrica, gurajuci ih da trose ono sto nisu zaradili i enormno ih zaduzujuci. Vezivanjem vrijednosti americkog dolara za resurs koji SAD nemaju u dovoljnim kolicinama, citava americka ekonomija je prakticno postavljena na noge od stakla.
    Namjeru Sadama Huseina da pocne prodavati naftu za eure, sprijecili su - ratom.
     Ovu mucnu americku situaciju je najbolje izrazio ekspert za energiju Viktor Poleo, profesor sa Centralnog univerziteta u Venecueli:

    " Mehanizam pomocu koga su postavljene cijene nafte je netaknut, ali normalno ponasanje snabdijevanja i zahtjevi nisu. SAD su krajnja zrtva svoje energetske metastaze. 
    One niti imaju naftu, niti prirodnog gasa da bi mogli da podupiru sopstveni stil ekonomskog razvoja.
    Sa samo 6 % svetske populacije, SAD konzumira 25 % nafte i gasa koji se proizvode u citavom svijetu."

    Profesor Poleo kaze jos da su postojala ocekivanja da se potrosnja nafte u SAD stabilizuje na oko 7.2 miliona barela dnevno do sredine 1990. ali se to nije dogodilo. 

"Americka prozdrljivost za benzinom porasla je 2003. godine na 9 miliona tona barela, jedan od dva litra koja se svakog dana sagore u svijetu".

     Zahtjevi za sirovom naftom ce nastaviti da rastu. SAD danas uvoze 6 od svakih 10 barela nafte i dva od svakih 10 kubnih metara gasa koje trose, i do 2020. ona ce uvesti 8 od svakih 10 barela nafte i 4 od svakih 10 kubnih metara gasa. Ovo se tvrdi u jednom izvjestaju americke vlade.

    Jos 1990. Amerika je trosila 6 miliona barela dnevno u poredjenju sa Rusijom koje je trosila 8.4. Ali kako se sve od tada promijenilo? Trideset godina kasnije Amerikanci konzumiraju 9 miliona, dok su Rusi reducirali na 3.2 miliona. I naravno, ostali sa punim naftnim poljima.

 
Koliko vrijedi ovaj kadilak bez benzina? Rusija je digla ruke od svoje automobilske industrije. Da li računaju da će im Amerika ubrzo isporučivati čitavu svoju proizvodnju budzašto?


    Uprkos cinjenici da su americke obavjestajne strukture znale za rusko dostignuce sa ultra -dubokim naftnom proizvodnjom jos osamdesetih godina, ocigledno je da je ovo bio spor i skup nacin dodavanja u nacionalne naftne rezerve sa ovakvim apetitom za benzinom. 
    Za privatni korporativni biznis, ovo je bilo neprofitabilno i to je bio osnovni razlog zasto ta tehnologija nije zazivjela u SAD..
    Sada, kada je potrosacka masina u SAD potpaljena, potrebe za naftom rastu prebrzo, ali rezerve kesa su konacno ispraznjene. Amerika moze da bira da prepolovi svoju potropsnju benzina, ili da ga pokrade od nekog drugog nasilno. To znaci konstantni rat - do kraja. (Nije li ovo strategija Dika Cejnija?)
    S obzirom da je ovo prvo vise ne dolazi u obzir, umesto da gradi stotinu platformi za ultra-duboko busenje, Vol Strit je odlucio da americki gradjani plate novo oruzije i nove ratove. Novac od profita sfuckan je odavno na druge stvari.
    Rat u Iraku je premasio cijenu od jednog triliona dolara, sto ce americki gradjani morati da plate. 

 
 Americki vojnik ispred Iracke naftne busotine u plamenu   

    Tako, dok lobisti americkih i zapadnoevroskih naftnih korporacija objasnjavaju Amerikancima da je "naftni vrhunac" nastupio 2005. i da se za naftu sada mora i ratovati, neke zemlje poput Vijetnama, Kine, Severne Koreje i Indonezije usvojile su rusku strategiju kopanja nafte i sporijg energetskog razvoja.
Nakon 60 godina teske francuske i americke eksploatacije, brutalnog rata koji je obilovao i koriscenjem otrovnih hemikalija, Vijetnamci su ostali u potpuno ekonomski razorenoj i resursima jalovoj zemlji. Vijetnam je bio bas onakav kako to vole globalni koroprativni osvajaci - zemlja nemocna da se brani.
    Sovjetski naftni eksperti, koji nisu marili za brzim profitom predlozili su im da budu potpuni nosioci projekta i investicije u istrazivanju i vadjenju nafte iz ultra-dubokih busotina, uz odredjeni deobni procenat od prodaje. Vijetmanci nisu imali sta da izgube.
    
Tako je poceo rad na naftnom polju White Tiger, gde je nastala busotina od 5200 metara u bazaltnoj stijeni.

PVijetnamska naftna postrojenja White Tiger

    Samo iz jedne takve busotine ubrzo se dobijalo 6000 barela nafte (u zemlji koju su americki strucnjaci otpisli kao neisplativu za investicije).
    Tako su 14. januara 2004. vijetnamske novine objavile da je naftna i gasna korporacija "Petrovietnam" zavrsila 2003. godinu sa rekordnim uspehom. Prosirili su i svoju sposobnost da traze naftu i van drzavnih granica potpisivanjem ugovora sa Alzirom, Irakom, Iranom, Malezijom, Indonezijom, SAD i Kanadom.
    Naravno, cim im je krenulo SAD su potrcale da uspostave "pokidane veze".
    Zahvaljujuci visim cenama sirove nafte na svjetskom trzistu obrt na izvezenu naftu je 2003. bio 3.77 milijarde dolara sto je porast od 141 %, u odnosu na 2002.
    Tako se Vijetnam nasao u eksluzivnom klubu nacija koje proizvode naftu. I dok americki senatori i kongresmeni poput misionara ponovo obigravaju oko Vijetnama, "teroristi" i "separatisti" cine sve da destabilizuju Indoneziju, dok izraelski trgovci oruzijem tajno pune citav region novim oruzjem.
    Projekat White Tiger je bio prvi tog tipa izvan Rusije. Mada su postojale namere da se to uradi u Indiji jos 1983. godine kada je mocna oprema za duboko busenje trebalo da bude instalirana u delti Ganga. Plan Bodra #3 je bio da se busi 6700 metara u bazaltu.
    Naftna busotina Bodra #3 je bila direktno nadgledana od strane timova iskusnih ruskih drilera i naucnika iz Moskovskog instituta za kopanje. Ideja je bila da se nakon nalazenja nafte ova tehnologija predstavi svetu i zada udarac najvecem americkom naftnom kartelu.
    Ali, americki obavestajci su za ovo saznali i bankari sa Vol Strita su pobesneli.
    Da je dopusteno da se nastavi sa radom na ovom projektu, rezultat bio bio strahovit udarac ukupnoj proizvodnji nafte u svijetu i ogroman prestiz Rusije na tom polju. Jos vaznije, beznadezno siromasni ljudi Zapadnog Bengala dobili bi pristup sopstvenom energetskom potencijalu, liseni zapadnjackih ucena.

    
ZAKLJUCAK
     
     Od najranijih dana otkrica nafte kao pogonskog goriva postojali su oni koji su u njoj vidjeli sansu za bezgranicno bogacenje tako sto ce koristiti kapitalisticki model zvan "ponuda i potraznja". Proglasavajuci naftu za fosilno gorivo nastalo od ostataka zatrpanih biljaka i zivotinja od kojih je tokom dugog vremenskog perioda na velikim dubinama, visokim temperaturama i pod velikim pritiskom nastala nafta stvorili su pretpostavku da se nafta proglasi za ograniceni resurs i time otvore mogucnosti manipulaciji u njenoj cijeni.
    Sve vecim koristenjem nafte i njenom popularizacijom pojavili su se novi naucnici koji nisu bili podlozni prihvatanju ustaljenih teorija nametnutih od strane korporacija u svrhu bogacenja malog broja ljudi na racun dezinformisane i zavedene vecine.
    Sve vise u svijetu je prihvacena teorija o nastanku nafte od iskonskih materijala od kojih je stvorena kako Zemlja tako i ostale planete Suncevog sistema, samo Sunce i ostale zvijezde te gotovo sve u Svemiru.
    Pitanje je dana kada ce potkupljivi dio naucnog establismenta morati priznati da nafte ne da ima dovoljno nego je ima u neogranicenim kolicinama te da bi njena cijena trebala biti toliko mala da bi ono sto danas predstavlja cijenu nafte na svjetskom trzistu moglo da se slobodno nazove PLJACKOM.
    Pojeftinjenje nafte kao sirovine za sobom bi povuklo drasticno pojeftinjenje proizvoda koji se dobijaju  njenom obradom. 
    Pomenucemo samo neke od najpoznatijih:
  • goriva i maziva u autoindustriji
  • asfalt
  • svijece
  • deterdzenti
  • lijekovi
  • plastika i svi proizvodi od nje
  • najlon
  • odjeca i obuca
  • herbicidi
  • umjetna gnojiva
  • izolacioni materijali
  • ...
    Lista je gotovo bez kraja. Malo je toga danas da u cjelosti ili dijelom nije nusproizvod od nafte.
    Zamislite koliko bi zivot bio jeftiniji i bolji kada nafta ne bi bila tolio skupa.

subota, 12. svibnja 2012.

Nafta je neiscrpna sirovina

UVOD 

    Nista na svijetu mi ne zvuci toliko glupo kao kada se fraza "fosilno gorivo" upotrijebi za naftu.
    Ugalj da ali nafta ... ???
    Taj naziv navodi na ono sto su nas u skoli ucili da su prije nekoliko miliona godina postojala ogromna stvorenja (koja su "naucnici" nazvali zajednickim nazivom "dinosaurusi") i da su ta stvorenja jednog dana odlucila da se sakupe u gigantske grupe na par mjesta na Zemlji, umru i pretvore se u naftu.
   ???

   
    Mozete li da zamislite da su se stvari tako odvijale, doduse bez sarkasticnog dijela koji ja licno ne mgu da izbjegnem kada se govori o "nastanku nafte od fosila dinosaurusa"?
    Kada se sjetim cemu su me u skoli ucili o nastanku nafte dodje mi da se smijem jer mi ta "nauka" izgleda bas kao neki Volt Diznijev crtani film sa Mikijem, Siljom, Patkom Dacom i par dinosaurusa pred samo izumiranje.
    Pokusajmo na to gledati kao razumna ljudska bica koja su nakon 30, 40 i vise godina napokon shvatila da je dobar dio onoga cemu su nas u skolama ucili bilo bas u nivou Diznijevih crtanih filmova.
    Pokusajmo analizirati teoriju o nafti kao fosilnom gorivu nastalom od pocrkanih dinosaurusa:
  • je li moguce da se dinasaurusi sakupe na odredjenim mjestima i u tolikom broju sto zahtijeva vrhunsku organizaciju a ti isti naucnici nam tvrde da su jedva bili inteligentna bica,
  • ako znamo da se naftna nalazista nalaze na dubini od nekoliko kilometara je li moguce povjerovati da su se dinasaurusi sakupili na tim dubinama u Zemlji,
  • kako to da su neki dinosaurusi odbili da se "ukopaju" u zemlju i pretvore u naftu nego su odlucili da umru na povrsini i pretvore se u fosilne skelete koji dan danas bivaju otkrivani ali samo na nekim lokacijama na Zemlji,
  • poslije 100-injak godina exploatacije i koristenja nafte i pored TOLIKE KOLICINE nafte potrosene  te koliko jos "strucnjaci" prognoziraju da ima zaliha, grubom procjenom i bez brojeva bismo mogli zakljuciti da je Zemlja davno u praistoriji bila bukvalno PREKRIVENA DINOSAURUSIMA da bi mogla nastati TOLIKA KOLICINA nafte,
  • za slonove kazu da su prezivjeli dinosaurusi a svako od vas je cuo za "Groblja Slonova" - to su mjesta gdje slonovi iz jedne regije u Africi kada osjete da im se kraj blizi odu da umru i tako hiljadama godina (a zasto ne i milionima ako vec kazu da su prezivjeli dinosaurusi sto bi znacilo da su postojali u istom vremenu kao i dinosaurusi) i sve sto na tim grobljima mozemo naci su KOSTI.                    Nema ni traga nafti.
    Ovako mozemo u nedogled redati nelogicnosti i nebuloze kojima su nase mozgove kljukali svakojaki "strucnjaci" i "naucnici"
    Mozete li uopste zamisliti nacin da od, recimo, milijardu ODJEDNOM umrlih dinosaurusa nastane nafta? 

    Postoje dva zakljucka a vi sami odlucite koji od njih je realan i istinit:
  1. Prije nekoliko miliona godina Zemlja je bila prekrivena dinosaurusima kao skakavcima. Jednog dana iz nekog njima poznatog razloga, svo oni su se sabrali u grupe od sta ja znam miliona jedinki i odlucili da svi zajedno polipsu i pretvore se u naftu. Na sastanku njihovih vodja koje su oni slijepo slijedili u svemu pa i u smrti, odluceno je da se ukopaju kilometrima duboko kako bi se raspadali na temperaturi i pritisku koji omogucuju da se njihove lesine pretvore u naftu. Naravno, poznavanje tehnoloskog procesa pretvaranja lesine u naftu su itektko poznavali sa svojim jadnim mozgicima. Jedan broj dinosaurusa je morao da ostane pored rupetine u koju su nakon kopanja i izlaska iz nje ostali dinosaurusi poskakali kako bi tu istu rupu u zemlji zagrnuli. E, onda su i ovi "zagrtaci" dinosaurusi izumrli i bas njihove koske arheolozi nalaze na samoj povrsini zemlje.                      Nauka do sada jedino nije odgonetnula KO ih je na sve to nagovorio, STA ih je navelo da izgube razlog za zivot i to svi do jednog, KAKO su komunicirali tokom dogovaranja i organizovanja mozda ritualnog kolektivnog samubistva, ZASTO nam nisu ostavili nikakve zapisnike o svemu tome, KOME je bilo u interesu da se rijesi dinosaurusa i da ih pretvori u naftu, OD KOGA je potekla ideja o izumiranju i pretvaranju u nafru, ... i jos mnoga pitanja .
  2. LAZ I OBMANA je sve sto su nas ucili u skoli o nastanku i kolicinama dostupne nafte pocev od samog naziva "fosilno" gorivo

    U slucaju da ste zaokruzili odgovor pod 1 ... nastavite da zivite u crtanom filmu.
    U slucaju da ste zaokruzili odgovor pod 2 molim vas da nastavite citati o tome kako je zaista nastala I DALJE NASTAJE nafta i kako su njene zalihe - NEOGRANICENE.

     Kada zavrsite sa citanjem, molim vas da clanak podijelite sa svojim prijateljima na drustvenim mrezama kao Facebook, Twitter, ... kako bi sto vise ljudi saznalo za ovo.


DVIJE SUPROSTAVLJENE TEORIJE O PORIJEKLU NAFTE

    Postoje dvije suprostavljene teorije o porijeklu nafte:
  1. Organska (Biogenic) i
  2. Neorganska (Abiogenic)
    O tim teorijama intenzivno se raspravlja od 1860, a rjedje nakon otkrica ogromnih rezervi nafte

ORGANSKA (BIOGENIC) TEORIJA    
    Teoriju da se nafta formirala od  organskog detritusa je izvorno predlozio 1757 ruski naucnik Mihail Vasiljevic Lomonosov.
    Prema toj teoriji su se ostaci pokopanog biljnog i zivotinjskog svijeta (organski detritus) stotinama metara duboko djelovanjem pritiska i temperature kroz dugo vremena, u geoloskoj skali, pretvorili u kerogene ugljikovodike (catagenesis). 
    Vazno je napomenuti da u to vrijeme, kada su bile predlozene biogene teorije formiranja nafte, svijet jos nije imao naucni napredak kroz izvjestaje istrazivanja svemira i tehnologije teleskopa i sondi, kao sada kada je poznato da je obilje ugljikovodika (nafta i prirodni plin) prisutno kako na Zemlji tako i sire u Suncevom sistemu pa i svemiru. 


NEORGANSKA (ABIOGENIC) TEORIJA
    Neorganska teorija tvrdi da su duboko u Zemljinoj utrobi depoziti iskonskih ugljikovodika zarobljeni prilikom formiranja planeta.  
    Stotine kilometara duboko, molekule ugljikovodika (uglavnom metana) koji se sele iz plasta do kore sadrze slozene molekule ugljikovodika. U ovom brzom migracijskog procesa, primordijalne plinovi poput helija i dusika mogu biti prisutni i konfigurisani kao nosaci plinova.
    Prisutnost nekih bioloskih molekula povezanih s iskonskim ugljikovodikom usko je povezana s kontaminacijom mikroorganizmima (Archaea) koje se hrane ugljikovodikom i umiru u nafti, ostavljajuci svoje dijelove kao otike prstiju unutar nafte na plicim razinama u kori.  
    Gotovo svi ugljikovodici koji hemijski tvore naftu su stabilni na velikim dubinama i oni su iskonske i migrirajuci spojevi, dakle, naftni depoziti predstavljaju jednostavan pomak ugljikovodika (nafta i prirodni plin) od svoje izvorne formacije, odnosno, od Zemljinog gornjeg plasta na plice razine u koru.    
 
    Prve teorije u sumnju o organskom porijeklu nafte su se pojavile u 19 vijeku kada su francuski kemicar Marcellin Berthelot i ruski kemicar Dmitrij Ivanovic Mendeljejev predlozili da objasne pravo podrijetlo nafte. 
                        Dmitri Mendeleev (1834-1907)                         Marcellin Berthelot (1827-1907) 
 
    Njihove teorije su ozivjele u desetljecu nakon 1950.
    Prema njima dvojici ugljikovodici kao sto su prirodni plin i nafta su iskonski materijali, tj. izvorno nastali u Zemlji tokom procesa planetarnog stvaranja i nemaju nikakvu vezu s bioloskog materijalom u blizini povrsine Zemlje. Nekoliko studija na temelju termodinamike; eksperimenti visokog tlaka, temperature, mnogi dokazi iz geofizickih, geohemijskih i geoloskih podataka, u kombinaciji s podacima iz svemirskih sondi i teleskopa u Suncevom sistemu i svemiru jasno su pokazali abiotsko podrijetlo nafte.
   Anorganska teorija je u suprotnosti s idejom o iscrpljivanju nafte (peak oil), koja pretpostavlja da je nafta formirana bioloskim procesima, natalozena samo u malim kolicinama i da ce se jednog dana te zalihe iscrpiti. Prema Abiogenic (abiotski) teoriju, ugljikovodici su vrlo obilne na planeti, ali potraga za otkrica komercijalnih akumulacije nije jednostavan jer mora proci kroz razumijevanje geologije od povoljnih podrucja, a osobito razumjeti pravu prirodu nafte i prirodnog plina

    Ruski geolog Nikolaj Alexandrovitch Kudryavtsev je bio prvi zagovornik moderne teorije abiotskog nastanka nafte, u 1951.  
 

Nikolai A. Kudryavtsev (1893-1971)


    On je tvrdio da nafta sa slicnim kemijskim sastavom stvorena od prirodnih sirovina nikada nije bila izradjena od biljnog materijala u laboratoriju u uvjetima nalik onima u prirodi. On analizira geologiju Athabasca bitumenskih pijesaka u Alberta, Kanada (Athabasca Tar Sands) i zakljucio da "Izvorne stijene" nisu mogle stvoriti ogromne kolicine nafte u tim pijesakovima (zalihe trenutno procjenjuje oko 1,7 milijardi barela) i stoga vecina objasnjenje je da je nafta po porijeklu abiotska, abiogenicna, anorganska i da dolazi iz duboke unutrasnjosti Zemlje kroz duboke rasjede.
   Kudryavtsevo Pravilo navodi da "svaka regija u kojoj su ugljikovodici pronadjeni na jednoj razini vidjeti ce se da su ugljikovodici prisutni u vecim ili manjim kolicinama, ali na svim razinama dolje te u podzemnoj stijeni."
   Kudryavtsev je radio sa briljantnih naucnicima kao Petr N. Kropotkinom, Vladimir B. Porfir'ev i Emmanuil B. Chekaliuk i Vladilen A. Krayushkin i Georgi E. Boykom i Georgija I. Voitov i Grygori N. Dolenko i Iona V. Greenberg, Nikolaj S. Beskrovny, Victor F. Linetsky i mnogi drugi.
   On se smatra ocem moderne Abioticki nafte teoriju. 



    Oni koji zagovaraju teoriju o NEorganskom porijeklu nafte imaju jak argumenat u tome da se ugljikohidrati mogu naci gotovo na svim planetama u Suncevom sistemu i Svemiru.
    Metan je detektovan na Jupiteru, Marsu, Saturnu (i njegovim satelitima Japet, Titan, Enceladus), Neptunu (Triton), Uranu (Ariel, Miranda, Oberon, Titanija, Umbriel), Plutonu, Kometu Halley, Cometu Hyakutake i kozmickim prasinama, izmaglicama i medjuzvjezdanom plinu.

 Prikaz prisutnosti metana na Marsu



Titan, Saturnov mjesec. Sadrži jezera            Radarska fotografija regije oko Titanovog sjevernog
        i mora tekućih ugljikovodika,                            pola.Vecina metanskih jezera i mora su
                   uglavnom metana i etana                     koncentrisani na njegovoj sjevernoj hemisferi

    Jedan od dokaza je i to sto su spojevi ugljikohidrata koje sadrzi i nafta nadjeni u sastavu meteora koji su pali na zemlju u davnoj i skorijoj proslosti.
    Svemirski teleskopi Hubble i Spitzer imaju mogucnost da metodom spektralne analize odrede hemijski sastav evemirskih tijela u koja se ubraja i Zvjezdana Izmaglica Orionova Nebula. Njenom analizom je utvrdjeno da sadrzi Policiklicke Aromatske Ugljikovodike (PAH-a) koji su uobicajeni u izmaglii i  kometama.
    Ove aromatski spojevi su takodjer dio nafte.

 Svemirska izmaglica Orionova Nebula. 
Zute nijense boje znace prisustvo Policikličkih Aromatskih Ugljikovodika (PAH).

    Postoji jos par veoma jakih dokaza koji podupiru teoriju o neorganskom nastanku nafte. 
    Jedan od njih su 

SUPERGIGANTSKA NALAZISTA NAFTE I ZEMNOG GASA I NAFTNI PIJESAK

   
    Ruski geolog Nikolaj Alexandrovitch Kudryavtsev bio je istaknuti zagovornik neorganske teorije. On je predstavio mnoge primjere da znatne, a ponekad i komercijalnih kolicina ugljikovodika nadjene u baznim kristalnim stijenama ili u sedimentima s kojim se direktno preklapaju.
   On je naveo slucajeve u Kanzasu i Kaliforniji (SAD), u zapadnoj Venezueli i Maroku. Takodjer je pokazao da su rezervoari nafte u sedimentnim slojevima cesto vezani za znacajne duboke pukotine u dubokim slojevima Zemlje odmah ispod ove akumulacije. To se takodjer dokazuje u supergiantskim podrucjima kao sto su Ghawar u Saudijskoj Arabiji; Athabasca naftni pijesak, u Kanadi; Orinoco naftni pijesak, u Venezueli, prevlaka-Hugoton plinskog polja u Teksasu, Kanzasu i Oklahomi koji takodjer proizvodi helij u komercijalnim kolicinama; Tengiz u Kazahstan, Prudhoe Bay oilfield u sjevernoj padini, Aljaske, Lula polje, u Brazilu, White Tiger oilfield, Vijetnam i mnogi drugi kao supergiant South Pars / North Dome polje ili Sjevernoj Field koja je najveci svjetski proizvodjac prirodnog plina, kondenzata polje nalazi u Perzijskog zaljeva, dijeli izmedju Irana i Katara.
   U naftnom polju Last Soldier (Wyoming, USA), Kudryavtsev je utvrdio da u svim horizontima geoloskog dijela, pjescenjaka iz kambrija na naslovnici krede u osnovi i imaju zalihe nafte. Protok nafte ostvaren je takodjer u osnovici. Plinoviti ugljikovodici, istaknuo je, nisu rijetki ni u magmatskim i metamorfnim stijenama kanadskog stita. Nafta u Pretkambrij gnajsu nalazi se na zapadnoj obali Bajkalskog jezera u Rusiji. On je naveo da je nafta prisutna u vecim ili manjim kolicinama, ali u svim horizontima ispod bilo koje naftne akumulacije, ocito potpuno neovisna o promjenljivosti uvjetia formiranja iz tih razdoblja. Ova teorija je postala poznata kao "Kudryavtsevo pravilo" i mnogi primjeri toga su snimljeni u razlicitim dijelovima svijeta. On je zakljucio da je komercijalnu akumulaciju nafte jednostavno naci tamo gdje su propusne zone pokrivene nepropusnim.
    Kudryavtsev je uveo niz drugih relevantnih razmatranja kao argumente.  
    Plameni stupci koji su nekada dosezali visinu od 500 metara i vise su se vidjeli tijekom erupcije nekih vulkana, kao recimo tijekom erupcije Mount Merapi, na Sumatri 1932.  
    U erupcijama blatnih vulkana ogromne kolicine metana sa oslobodjaju u atmosferu, tako da su cak i vecina nekad plodnih plinskih polja iscrpljene vec odavno.  
    Voda iz blata iz vulkana nosi neke kemikalije kao sto su jod (I), brom (Br) i bor (B) koje nisu mogle biti izvedene iz sedimenata i narednih koje prelaze koncentracije prisutne u morskoj vodi na stotine puta.  
    Blatni vulkani se cesto povezuju sa vulkanskom lavom (magmom) i kada kod poslednjeg, blatni vulkani emitiraju nezapaljivie plinove kao ugljicnog dioksida, iako su davno prije ispustali metan. 

Blatni vulkani,  Salse di Nirano, sjeverna Italija
    On je znao za pojave nafte u dubinskim stijenama poluotoka Kola (Rusija) i curenja nafte na strukturi Siljan , Svedska. Istaknuo je, kao sto je spomenuto, da su goleme kolicine ugljikovodika u Athabasca Oil Sands (Tar Sands), Kanada bi trebala sadrzavati veliku kolicinu "Izvornih Stijena", prema konvencionalnom modelu, ali njihova prisutnost uopste nije registrovana

 Mape Athabasce Tar (oil) Sands, Alberta, Kanada
Procijenjene zalihe na 1,7 bilijardi barela nafte








Rudarenje i odvoz naftnog pijeska na obradu i izvlacenje nafte iz njega
Athabasca Tar Sands, Alberta, Kanada
   









    Pristalicama teorije o organskom porijeklu nafte je apsolutno nemoguce logicki objasniti postojanje nafte u pijesku koji se nalzai na samoj povrsini zemlje tako da je to jedan od najjacih argumenata onih koji se trude da razbiju tabu oko nacina nastanka nafte na zemlji.
    Sve oko tog pijeska je zamagljeno pocev od samog njegovog imena "Tar Sand" sto u prevodu znaci "Katranski Pijesak".
    Nafta se iz tog pijeska dobiva ispiranjem pijeska ogromnim kolicinama pijeska pri cemu se iz njega izdvaja materija slicna katranu a od koje se kasnijim tehnoloski obradama dobije nafta i apsolutno svi nraftni derivati i nus proizvodi.
    Malo je poznato da je Kanada poslije otkrica naftnog pijeska


TOMAS GOLD - OBNOVLJIVE REZERVE NAFTE

    Jeste li nekada culi za Tomasa Golda, profesora americkog Kornel univerziteta?
    On je autor knjige "Duboka vrela biosfera" (The Deep Hot Biosphere)u kojoj je iznio svoju zanimljivu  naucnu spekulaciju o postanku zivota na Zemlji.
     Gold u navedenoj knjizi pise da je zivot potekao iz vrele dubine zemljinog plasta (mantle), gde nema ni kiseonika, ni vazduha. Plast obuhvata dubinu od 2900 kilometara ispod Zemljine kore. U njemu se nalazi "podzemaljska oblast" koja je vece mase od citave biosfere sa svim zivim bicima na povrsini Planete. Gold smatra da zivi organizmi koji postoje u ovaj "dubokoj vreloj biosferi" nisu ni biljke, ni zivotinje - vec bakterije koje se razmnozavaju bas u vrelini i hrane se ugljovodonikom, odnosno prirodnim gasom i kamenim uljem. 

 
    Tako, ovo kameno ulje (petroleum) zapravo nije organskog porijekla, vec dio "praiskonskog materijala" od koga je i sama Zemlja napravljena prije nekih 4.5 milijardi godina.

     Vodonik i ugljenik pod visokim pritiskom i temperaturom kakvi su postojali u Zemljinom plastu prilikom formiranja planete stvorili su molekule ugljovodonika koji su postepeno bili istiskivani na gore prema zemljinoj kori. Ovako potisnuto kameno ulje i gas prolazili su kroz pukotine u sedimentnim stijenama da bi se onda u jednom dijelu, kada su naisli na granit zadrzali tu, zarobljeni u podzemnom rezervoaru. To su danas poznata nalazista sirove nafte. 

   
    U istrazivanjima provedenim od strane americkih naucnika Geofizickog laboratorija Carnegi Instituta, s kolegama iz Rusije i Svedske, a objavljenim u on-line izdanju casopisa Nature Geoscience, otkrili su da je etan i teze ugljikovodike moguce sintetizirati pod pritiskom-temperaturnim uvjetima kao u gornjem sloju Zemlje ispod kore, a na vrhu jezgre. 


    Metan (CH4) je glavni sastojak prirodnog plina, a etan (C2H6) se koristi kao petrokemijska sirovina. Oba ta ugljikovodika, i ostali povezani s gorivom, nazivaju zasicenim ugljikovodicima jer su vezaani jednostavnim jednostrukim vezama i zasiceni su vodikom.
    Koristenje dijamantske nakovanj celije i laserskog izvora toplote, naucnici su prvo metan podvrgli pritiscima iznad 20.000 puta vecim od atmosferskog na visini mora i temperaturama od 1.300 ° F do preko 2,240 ° F. Ovi uvjeti lice na one na dubinama od 40 do 95 kilometara duboko u Zemlji.  
    Metan je reagirao i formirao etan, propan, butan, molekularni vodik i grafit.  
    Naucnici su zatim podvrgnuli etan istim uvjetima i on se transformisao u metan.  
    Transformacije ukazuju na to da tezi ugljikovodici mogu postojati duboko u Zemlji. U stvari prema proucavanjima koja su obavljena u Massachusetts Institute of Technology (MIT) o rasprostranjenosti karbona na Zemlji reaultati poazuju sledece:

Biosfera, okeani, atmosfera ................. 3.7 x 10e+18 moles
Zemljina Kora
Organski karbon .............................. 1100 x 10e+18 moles
Karbonati     .................................... 5200 x 10e+18 moles
Zemljin Plast/Mantle  .....................100000 x 10e+18 moles

 Ucesce ugljika u sastavu Zemlje
   
    U Zemljinom plastu, prema njihovim procjenama, sadrzano je oko 20 puta vise ugljika nego u povrsinskim slojevima na planeti. Taj ugljik unutar plasta je u oksidiranom obliku kao sto su ugljicni dioksid, karbonati, i neoksidiranom kao dijamanti, ugljikovodikci (nafta i prirodni plin) i eventualno metalni karbidi. 
     
    Reverzibilnost podrazumijeva da je sinteza zasicenih ugljikovodika termodinamicki kontrolirana i ne zahtijeva organsku tvar.

    Organski materijali koji su pronadjeni u ovim ugljovodonicima objasnjavaju se metabolizmom bakterija koje su pronadjene i u drugim ekstremnim okruzenjima slicnim Zemljinom plastu. 


    Ovi hipertermofili pronadjeni su u hidrotermalnim ispustima i na dnu vulkana, dakle na mjestima gdje su naucnici ranije vjerovali da je zivot nemoguc. Petroleum skoro uvek sadrzi bioloski inertan helijum.
Prosto receno, po ovoj teoriji nafta ne nastaje razlaganjem fosilnih ostataka biljaka i zivotinja pod visokom temperaturom i pritiskom na podrucijima gde su bogati fosilni ostaci organskog sveta ostali duboko pod zemljom, a koji su izumrli prije nekoliko miliona godina (kako se i danas uci u skolama), vec je ona neorganskog (abiotickog) porekla.

    Poznata nalazista nafte koja se komercijalno eksploatisu i za koja se vjeruje da su ogranicen priorodni resurs, zapravo su samo skormni rezervoari ugljovodonika koji se nekako "uspentrao" iz dubine Zemljinog plasta i tu ostao zarobljen svega nekoliko kilometara ispod zemlje.

     Ako je ova teorija tacna, znaci da nafte prakrticno ima svuda, ali je samo potrebno kopati mnogo dublje. (Pod uslovom da imate tehnologiju za ovo tj. da vam onaj ko je ima ustupi).

     U namjeri da provjeri svoju tvrdnju Gold je uspio da jos 1990. ubijedi svedsku vladu da istrazi ima li nafte na podruciju nekih 200 km severozapadno od Stokholma, nazvanom Siljan Ring. Ovaj granitni region je nastao nakon udara meteora koji se davno zario u Zemljinu koru do dubine oko 40 kilometara i tada je nacinjena brazda precnika 72 km sa mnostvom pukotina. Kroz njih bi nafta neorganskog porekla mogla da se probije blize ka zemljinoj povrsini.
    Kako stijena nije sedimentna, ona nije mogla da sadrzi nikakve fosilne ostatke, pa bi nalazenje nafte znacilo da je ona zaista neogranskog porekla. 





 Šiljan Ring\
     Istrazivaci su vec nasli abiogenicni petrolej i metan kako izbijaju iz dubine zemljine utrobe. Sljedbenici konvencionalne teorije o nastanku nafte ismijali su ovaj projekat Svedjana.
     Nakon tri godine busenja i potrosenih preko 40 miliona dolara busotina je doprla do 6.8 kilometara prije nego sto se burgija zaglavila. Znacajne kolicine metana nisu nadjene. Pobornici teorije o organskom porijeklu nafte su likovali.
     Ali, Gold je smatrao da je busenje zaustavljeno prije nego sto se doslo do rezervoara koji se nalazi na 7.2 km te da bi druga dublja busotina bila djelotvornija.
     Nasli su se i investitori za nastavak busenja. Na novoj busotini, malo dalje, nakon tri godine na dubini od 6.7 kilometara "obmanuti" svedski kopaci busotine ispumpali su 12 tona naftnog blata iz granitne stijene.
     Kada je iz nove busotine, opet malo dalje, duboke samo 2.8 km krenula nafta, kopaci su za podmazivanje busilice koristili samo vodu.
    Da li je, medjutim, ova nafta nastala ispod sedimentnih stena nekoliko kilometara dalje, pa onda neki putem, prodrla ispod granita ili ne, vodi se i dalje je zestoka naucna rasprava.
Gold je umro 2004.


  T. Gold. (1920 - 2004)

    Ruski i ukrajnski naucnici su ovu teoriji o neorganskom prijeklu nafte razvili odmah nakon Drugog svetskog rata kada su utvrduili su da visok pritisak neophodan za stvaranje nafte postoji samo duboko u Zemljinom plastu i da ugljovodonicni sadrzaji u sedimentnim stijenama ne pokazuju dovoljno organskog materijala da bi doveli ogromne kolicine kamenog ulja nadjenog u poznatim naftnim poljima.
    Kada se vremenom iz ovih poznatih rezervoara vadi sirova nafta, pritisak polja se blago smanjuje, pa to omogucava da se nove kolicine sirove nafte iz ultra- duboke naslage u plastu ponovo uzdignu i napune postojece naftno polje.
    Ruski naucnici su u svojim radovima o ultra-dubokim busotininama kao npr. White Tiger u Vijetnamu oznacili veoma grubim procjenama u brzini dotoka kamenog ulja, kao 20 do 30 % manju nego sto je brzina eksploatacije nafte na najvecim busotina na Srednjem Istoku.

 White Tiger, Vijetnamska naftna busotina u moru
 White Tiger, Vijetnamska naftna busotina u moru - Schema
 
    To znaci da reduciranjem brzine vadjenja nafte u postojecim saudijskim i irackim busotinama za 30%, eksploatacija u ovim nalazistima bi mogla biti vecna, jer bi se gornji sloj u rezervoaru stalno dopunjavao istiskivanjem novih kolicina iz plasta.

Mapa super gigantskog Ghawar Polja u Saudijskoj Arabiji dugog 230 km i procijenjih dostupnih rezervi pri ovoj brzini exploatacije - 250 milijardi barela

Horst podzemlje s dubokim rasjedima ispod Ghawar području

     Ovo otkrice je izazvalo pravi sok, ali su zapadni mediji ostali uzdrzani od javnog publikovanja ovih tvrdnji. Svjetska naftna industrija, pod kontrolom mocnih kartela, dozivjela bi tezak udarac ako bi se otkrilo da nafte prakticno ima svuda i da je svaka drzava koja bi uspjela da usavrsi tehnologiju dubokog busenja mogla da dodje u posjed jeftine nafte.
    Alexander Kitchka, geolog iz Nacionalne Akademije nauka Ukrajne kaze da izvan Sjeverne Amerike naucnici tek sada rade na hibridnim rjesenjima koja kombinuju hidrogen nastao u plastu sa bioloskim karbonom kako bi objasnili porijeklo nafte.
    Aleksej Milkov, ruski strucnjak za naftu koji sada radi za BP u Hjustonu, kaze da je uzrok nastanka nafte mnogo sire diskutovan jos u Sovjetskom Savezu nego bilo gdje. On primjecuje da u Americi niko od naucnika uopste ne sumnja u postanak nafte na nacin kako je to do sada uceno.
   Tako su Rusi i bez profita razvili tehnologiju dubokog kopanja jos prije trideset godina i uspjesno je primijenili u Kaspijskom moru, zapadnom Sibiru i u basenu Dnjepar Donets.
    Jos 1970. Sovjeti su poceli sa kopanjem na poluostrvu Kola. Ultra-duboka busotina SG-3, je dostigla rekord od 12.270 m. Od tada ruski naftni giganti, ukljucujuci Yukos, polako su iskopali vise od 310 super busotina i poceli iz njih da vade naftu.  
 


    Pored ovoga ruski naucnici primijenili su i tehnologiju kojom se "iscrpljena" nalazista ponovo aktiviraju.
    Naime, istina je da se obim proizvodnje iz svake pojedinacne busotine smanjuje polako sa godinama eksploatacije.
    Ali, razlog nije stvarna iscrpljenost rezervoara, koji se ocito stalno puni iz plasta, vec zbog zacepljenosti naftnim blatom. Ovo se mnogo puta pokazalo, jer je na istom nalazistu u neposrednoj blizini radjena nova busotina i nafta je krenula. Obrazlozenje za novu busotinu je, medjutim, za americke koropracije uvijek isto: iscrpljenost nalazista.
    Sta se zaista dogadja, naftasi jako dobro znaju.
    Duboko pod zemljom sicusne kolicine veoma finog gliba (mulja) se nadju prilkom komjesanja kamenog ulja u busotini i njegovog prolaska kroz pore u stenama. Ovo tumbanje petroleja uzrokuje da se pore vremenom zapuse i mulj pocinje da blokira uzane prolaze u stijenama. Filter slican Fordovom koji bi se stavio na dubinu od 5 i vise kilometara ne postoji, pa se sve manje kolicine nafte mogu eksploatisati. Sto ne znaci da nje vise nema.
    I dok Amerikanci odmah krecu u kopanje nove busotine, kako im se profit od eksploatacije ne bi umanjio, Rusi su pribjegli procesu ciscenja koriscenjem podzenog razvrataca, koji zapravo radi na jednostavnom principu.

 

    Ova jednostavna tehnika prosiranja zacepljenih pora, ponovo omogucava eksploataciji "iscrpljenog " nalazista. Za to vrijeme, busotina nije u eksploataciji, a sam proces ciscenja kosta jos dodatnih nekoliko milona dolara. Tako su Rusi za 10 neprofitnih godina oziveli hiljade starih nalazista nafte, dok su Amerikanci groznicavo busili nove.
    Ova strategija razvoja ruskih energeticara, isla je na dugi razvojni period ne obaziruci se iskljucivo na profit. Tako je 2003. Rusija pretekla u proizvodnji nafte Saudi Arabiju, a ruski Yukos je postao vodeci proizvodjac nafte u svetu. Rusija je tako sada na putu da postane vodece svetska sila u proizvodnji i prodaji nafte, dok je Zapad u groznicavom nastojanju da otvori sto vise busotina iz poznatih izvorista ubirajuci u svakom trenutku profit. Brzina kojom se nafta eksploatise i ogromno trziste koje u SAD prosto guta naftu, doveli su naftni kartel u poziciju da groznicavo grabi svaki postojeci naftni izvor , cak i po cijenu ratova. Jer, ratovi (protiv navodnih "terorista") placaju se iz drzavnih budzeta, a profit od eksploatisne nafte ide privatnim korporacijama.
    Zato je agent korporativnog biznisa sa Vol Strita, Mikail Hodorkovski , dobio zadatak da se po svaku cijenu docepa kontrolnog paketa akcija u Yukosu. Hodorkovski je na prevaru to i uspeo, i trebalo je samo da svoj udio od 13. 5 milijardi dolara proda Amerikancima. Putin ga je u ovome sprecio, strpavsi ga u zatvor, zbog neplacanja poreza. Ovaj paket akcija je samo nekoliko dana prije hapsenja Hodorkovski uspio da "proda" svom "starom prijatelju" ... a kome drugom nego Jakobu Rotsildu.
    Ostatak Yukosa je preuzeo Rosneft, koji sada pokusava da ogromnim zajmom od preko 20 milijardi dolara kod najmocnijh bankara Vol Strita ojaca svoju poziciju i proguta ostatke Yukosa kupujuci njegove dugove. Rusija pak planira da Rosneft potpuno privatizuje, i da najunosnije poslove u proizvodnji i prodaji nafte povjeri drzavnom Gasporomu.

M. Hodorkovski na suđenju

    Naravno ruski predsdenik Putin je zbog ovoga naisao na zestoke kritike zapadnih "demokrata" zbog "gusenja trzista i privatne svojine" u Rusiji.
Svejedno, Rusija je polako i bez jurnjave za profitom 2003 . godine pretekla Saudi Arabiju i sada je na putu da postane najveci proizvodjac i prodavac nafte u 21. veku.


KO ODRZAVA U ZIVOTU IDEJU O ORGANSKOM
PORIJEKLU NAFTE
     Sada stizemo do famoznog americkog "strucnog" izvestaja "Peak oil" (Naftni vrhunac), koji kaze da ce se proizvodnja nafte u svijetu sve vise usporavati, jer izvori presusuju.
    
     Danas je istina da se zaista nalazi jedan barel na svaka cetiri koja se trose. Razlog ovome je, medjutim, sto je ekspolatacija novih nalazista privremeno obustavljena i traga se samo tamo gdje je vec fizicki ustanovljeno postojanje nafte. Ima za sada vise od dva triliona barela rezevi sirom sveta. Kada se rezerva procijeni na oko jedan trilion, krenuce se u groznicavo traganje za novim nalazistima.
    Amerika prosto prozdire najveci dio proizvedene nafte, dok naftne korporacije ostvaruju ogroman profit.     
    Vodeci naftni karteli su po komandom porodica Rokfeler, Rotsild i holandske kraljevske porodice. Kolicina dolara koja se u ovom prometu obrce (petrodolari) nema nikakvo uporiste u americkoj ekonomiji, pa je dan kada ce to Amerikancima morati da se "objasni" sve blizi. jer, prodavci nafte sve vise zele drugu valutu u naftnoj trgovini - npr.EUR.


    A sa cim Amerikanci da kupe eure, kad im je proizvodnja daleko ispod potrosnje. Americki nacionalni bruto proizvod i americki nacionalni dug su se prema US Today od 8 Januara 2012 izjednacili.

Digitalni sat u gradu Exter, New Hepshire, SAD, koji pokazuje
trenutnu velicinu Americkog Nacionalnog Duga

     Kada u SAD nastupi finansijski slom u vidu strahovite inflacije, i kada Amerikanci nebudu vise imali cime da plate naftu, najbolje je tada im reci - da nafte nema i da je sada deset puta skuplja jer prirodni resurs presusuje. Tako americki gradjani nece imati razlog da krenu da lincuju bankare sa Vol Strita koji su ih enormno filovali bezvrijednim dolarskim priznanicama bez ikakvog pokrica, gurajuci ih da trose ono sto nisu zaradili i enormno ih zaduzujuci. Vezivanjem vrijednosti americkog dolara za resurs koji SAD nemaju u dovoljnim kolicinama, citava americka ekonomija je prakticno postavljena na noge od stakla.
    Namjeru Sadama Huseina da pocne prodavati naftu za eure, sprijecili su - ratom.
     Ovu mucnu americku situaciju je najbolje izrazio ekspert za energiju Viktor Poleo, profesor sa Centralnog univerziteta u Venecueli:

    " Mehanizam pomocu koga su postavljene cijene nafte je netaknut, ali normalno ponasanje snabdijevanja i zahtjevi nisu. SAD su krajnja zrtva svoje energetske metastaze. 
    One niti imaju naftu, niti prirodnog gasa da bi mogli da podupiru sopstveni stil ekonomskog razvoja.
    Sa samo 6 % svetske populacije, SAD konzumira 25 % nafte i gasa koji se proizvode u citavom svijetu."

    Profesor Poleo kaze jos da su postojala ocekivanja da se potrosnja nafte u SAD stabilizuje na oko 7.2 miliona barela dnevno do sredine 1990. ali se to nije dogodilo. 

"Americka prozdrljivost za benzinom porasla je 2003. godine na 9 miliona tona barela, jedan od dva litra koja se svakog dana sagore u svijetu".

     Zahtjevi za sirovom naftom ce nastaviti da rastu. SAD danas uvoze 6 od svakih 10 barela nafte i dva od svakih 10 kubnih metara gasa koje trose, i do 2020. ona ce uvesti 8 od svakih 10 barela nafte i 4 od svakih 10 kubnih metara gasa. Ovo se tvrdi u jednom izvjestaju americke vlade.

    Jos 1990. Amerika je trosila 6 miliona barela dnevno u poredjenju sa Rusijom koje je trosila 8.4. Ali kako se sve od tada promijenilo? Trideset godina kasnije Amerikanci konzumiraju 9 miliona, dok su Rusi reducirali na 3.2 miliona. I naravno, ostali sa punim naftnim poljima.

 
Koliko vrijedi ovaj kadilak bez benzina? Rusija je digla ruke od svoje automobilske industrije. Da li računaju da će im Amerika ubrzo isporučivati čitavu svoju proizvodnju budzašto?


    Uprkos cinjenici da su americke obavjestajne strukture znale za rusko dostignuce sa ultra -dubokim naftnom proizvodnjom jos osamdesetih godina, ocigledno je da je ovo bio spor i skup nacin dodavanja u nacionalne naftne rezerve sa ovakvim apetitom za benzinom. 
    Za privatni korporativni biznis, ovo je bilo neprofitabilno i to je bio osnovni razlog zasto ta tehnologija nije zazivjela u SAD..
    Sada, kada je potrosacka masina u SAD potpaljena, potrebe za naftom rastu prebrzo, ali rezerve kesa su konacno ispraznjene. Amerika moze da bira da prepolovi svoju potropsnju benzina, ili da ga pokrade od nekog drugog nasilno. To znaci konstantni rat - do kraja. (Nije li ovo strategija Dika Cejnija?)
    S obzirom da je ovo prvo vise ne dolazi u obzir, umesto da gradi stotinu platformi za ultra-duboko busenje, Vol Strit je odlucio da americki gradjani plate novo oruzije i nove ratove. Novac od profita sfuckan je odavno na druge stvari.
    Rat u Iraku je premasio cijenu od jednog triliona dolara, sto ce americki gradjani morati da plate. 

 
 Americki vojnik ispred Iracke naftne busotine u plamenu   

    Tako, dok lobisti americkih i zapadnoevroskih naftnih korporacija objasnjavaju Amerikancima da je "naftni vrhunac" nastupio 2005. i da se za naftu sada mora i ratovati, neke zemlje poput Vijetnama, Kine, Severne Koreje i Indonezije usvojile su rusku strategiju kopanja nafte i sporijg energetskog razvoja.
Nakon 60 godina teske francuske i americke eksploatacije, brutalnog rata koji je obilovao i koriscenjem otrovnih hemikalija, Vijetnamci su ostali u potpuno ekonomski razorenoj i resursima jalovoj zemlji. Vijetnam je bio bas onakav kako to vole globalni koroprativni osvajaci - zemlja nemocna da se brani.
    Sovjetski naftni eksperti, koji nisu marili za brzim profitom predlozili su im da budu potpuni nosioci projekta i investicije u istrazivanju i vadjenju nafte iz ultra-dubokih busotina, uz odredjeni deobni procenat od prodaje. Vijetmanci nisu imali sta da izgube.
    
Tako je poceo rad na naftnom polju White Tiger, gde je nastala busotina od 5200 metara u bazaltnoj stijeni.

PVijetnamska naftna postrojenja White Tiger

    Samo iz jedne takve busotine ubrzo se dobijalo 6000 barela nafte (u zemlji koju su americki strucnjaci otpisli kao neisplativu za investicije).
    Tako su 14. januara 2004. vijetnamske novine objavile da je naftna i gasna korporacija "Petrovietnam" zavrsila 2003. godinu sa rekordnim uspehom. Prosirili su i svoju sposobnost da traze naftu i van drzavnih granica potpisivanjem ugovora sa Alzirom, Irakom, Iranom, Malezijom, Indonezijom, SAD i Kanadom.
    Naravno, cim im je krenulo SAD su potrcale da uspostave "pokidane veze".
    Zahvaljujuci visim cenama sirove nafte na svjetskom trzistu obrt na izvezenu naftu je 2003. bio 3.77 milijarde dolara sto je porast od 141 %, u odnosu na 2002.
    Tako se Vijetnam nasao u eksluzivnom klubu nacija koje proizvode naftu. I dok americki senatori i kongresmeni poput misionara ponovo obigravaju oko Vijetnama, "teroristi" i "separatisti" cine sve da destabilizuju Indoneziju, dok izraelski trgovci oruzijem tajno pune citav region novim oruzjem.
    Projekat White Tiger je bio prvi tog tipa izvan Rusije. Mada su postojale namere da se to uradi u Indiji jos 1983. godine kada je mocna oprema za duboko busenje trebalo da bude instalirana u delti Ganga. Plan Bodra #3 je bio da se busi 6700 metara u bazaltu.
    Naftna busotina Bodra #3 je bila direktno nadgledana od strane timova iskusnih ruskih drilera i naucnika iz Moskovskog instituta za kopanje. Ideja je bila da se nakon nalazenja nafte ova tehnologija predstavi svetu i zada udarac najvecem americkom naftnom kartelu.
    Ali, americki obavestajci su za ovo saznali i bankari sa Vol Strita su pobesneli.
    Da je dopusteno da se nastavi sa radom na ovom projektu, rezultat bio bio strahovit udarac ukupnoj proizvodnji nafte u svijetu i ogroman prestiz Rusije na tom polju. Jos vaznije, beznadezno siromasni ljudi Zapadnog Bengala dobili bi pristup sopstvenom energetskom potencijalu, liseni zapadnjackih ucena.

    
ZAKLJUCAK
     
     Od najranijih dana otkrica nafte kao pogonskog goriva postojali su oni koji su u njoj vidjeli sansu za bezgranicno bogacenje tako sto ce koristiti kapitalisticki model zvan "ponuda i potraznja". Proglasavajuci naftu za fosilno gorivo nastalo od ostataka zatrpanih biljaka i zivotinja od kojih je tokom dugog vremenskog perioda na velikim dubinama, visokim temperaturama i pod velikim pritiskom nastala nafta stvorili su pretpostavku da se nafta proglasi za ograniceni resurs i time otvore mogucnosti manipulaciji u njenoj cijeni.
    Sve vecim koristenjem nafte i njenom popularizacijom pojavili su se novi naucnici koji nisu bili podlozni prihvatanju ustaljenih teorija nametnutih od strane korporacija u svrhu bogacenja malog broja ljudi na racun dezinformisane i zavedene vecine.
    Sve vise u svijetu je prihvacena teorija o nastanku nafte od iskonskih materijala od kojih je stvorena kako Zemlja tako i ostale planete Suncevog sistema, samo Sunce i ostale zvijezde te gotovo sve u Svemiru.
    Pitanje je dana kada ce potkupljivi dio naucnog establismenta morati priznati da nafte ne da ima dovoljno nego je ima u neogranicenim kolicinama te da bi njena cijena trebala biti toliko mala da bi ono sto danas predstavlja cijenu nafte na svjetskom trzistu moglo da se slobodno nazove PLJACKOM.
    Pojeftinjenje nafte kao sirovine za sobom bi povuklo drasticno pojeftinjenje proizvoda koji se dobijaju  njenom obradom. 
    Pomenucemo samo neke od najpoznatijih:
  • goriva i maziva u autoindustriji
  • asfalt
  • svijece
  • deterdzenti
  • lijekovi
  • plastika i svi proizvodi od nje
  • najlon
  • odjeca i obuca
  • herbicidi
  • umjetna gnojiva
  • izolacioni materijali
  • ...
    Lista je gotovo bez kraja. Malo je toga danas da u cjelosti ili dijelom nije nusproizvod od nafte.
    Zamislite koliko bi zivot bio jeftiniji i bolji kada nafta ne bi bila tolio skupa.